Co warto zobaczyć w Bieszczadach

Co warto zobaczyć w Bieszczadach?

Co warto zobaczyć w Bieszczadach – atrakcje i szlaki.

Wycieczki górskie to dla wielu osób sposób na relaks, spełnianie pasji, ale też poprawianie zdrowia i kondycji fizycznej. Pośród wielu alternatyw dostępnych w Polsce, jednym z ciekawszych miejsc są Bieszczady. To stosunkowo niewysokie, jednak niesamowicie atrakcyjne pasmo górskie, zlokalizowane w województwie podkarpackim, potrafi zapewnić turyście spokój, ciszę oraz niesamowite widoki. A wszystko za sprawą pięknej przyrody. W związku z tym warto obrać ten kierunek na cel wakacyjnego wyjazdu czy po prostu weekendu. Wcześniej jednak dobrze zapoznać się z tym, co warto zobaczyć w Bieszczadach i jakie szlaki są
godne odwiedzenia.

Popularne szlaki w Bieszczadach

Nie bez powodu czasami mówi się „Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady”;. Ten krótki zwrot doskonale oddaje atrakcyjność opisywanego pasma górskiego. Poza malowniczymi widokami,Bieszczady mogą zaoferować przybyszom wiele ciekawych szlaków, które będą stanowiły połączenie pasji ze stosunkowo bezpieczną wycieczką górską. Ciężko bowiem mówić tu o niezwykle wymagających terenach, które znajdziemy m.in. w Tatrach. Nie oznacza to jednak, że podkarpackie szczyty są mniej inspirujące.

Jednym z najpopularniejszych bieszczadzkich szczytów jest Połonina Wetlińska. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko przepięknemu otoczeniu, ale też kultowemu schronisku Chatka Puchatka, które niedawno przeszło sporą renowację. Aby dostać się na wspomniany szczyt, można skorzystać z kilku szlaków.

Najpopularniejszy jest jednak ten, umiejscowiony przy dość sporym parkingu w miejscowości Brzegi Górne. Trasa na Połoninę Wetlińską jest oznaczona w tym przypadku żółtym szlakiem. Samo osiągnięcie szczytu jest dość krótką wędrówką, która nie ogranicza nas jednak co do dalszych atrakcji. Osiągając punkt
docelowy możemy kierować się dalej, np. w kierunku Smerka.

Kolejnym, dość często odwiedzanym, a przy okazji najwyższym bieszczadzkim szczytem jest Tarnica. Położona na wysokości 1346 m. n.p.m. należy do Korony Gór Polskich. Dumnie rozpościera się nad krajobrazem górskim, informując wędrujących swoją obecnością m.in. za sprawą widocznego krzyża. Tarnicę można zdobyć na kilka sposobów, przy czym wiele osób decyduje się na wybór trasy, która rozpoczyna się we wsi Wołosate, gdzie górscy miłośnicy są kierowani do celu niebieskim lub czerwonym szlakiem. Alternatywą jest rozpoczęcie wędrówki w Ustrzykach Górnych.

Inne ciekawe szlaki

Poza Tarnicą i Połoniną Wetlińską, Bieszczady mają do zaoferowania o wiele więcej ciekawych szczytów. Kolejnymi, godnymi uwagi punktami na mapie są Mała i Wielka Rawka. Decydując się na zdobycie tych szczytów warto również pójść nieco dalej i odwiedzić również Krzemieniec, gdzie znajduje się tzw. trójstyk granic. To właśnie tutaj sąsiadują ze sobą trzy państwa – Polska, Ukraina i Słowacja. Być może nie jest to najpiękniejsze widokowo miejsce, ale niesamowicie ciekawe ze względu na swoje położenie. Kolejne, chętnie odwiedzane miejsce w Bieszczadach to Połonina Caryńska. Najszybszy, a co za tym idzie jeden z najczęściej wybieranych szlaków na ten szczyt prowadzi z Przełęczy Wyżniańskiej. Sama Połonina Caryńska, nazywana inaczej Berehowską, to z kolei szczyt położony na wysokości 1297 m. n.p.m. W jej masywie można wyróżnić m.in. cztery kulminacje, z najwyższym Kruhlym Wierchem.

Co warto zobaczyć w Bieszczadach?

Bieszczady stanowią świetne miejsce do odwiedzin, nie tylko w sezonie letnim, ale również jesiennym czy zimowym. Opisaliśmy dotychczas najpopularniejsze szlaki, z jakimi możemy spotkać się w tych podkarpackich górach. Samych ścieżek jest jednak o wiele więcej. Wzwiązku z tym, aby zaczerpnąć nieco więcej dodatkowych informacji, warto wejść na portal Goryaktywnie.pl, gdzie możemy znaleźć m.in. dodatkowe objaśnienia i wskazówki odnośnie konkretnych wypraw.

Powracając jednak do tematu związanego z tym, co warto odwiedzić w Bieszczadach, zwróćmy uwagę na wielką pętlę, która stanowi swego rodzaju atrakcję dla wszystkich zmotoryzowanych. Droga, która rozciąga się niemal przez całą długość pasma górskiego, oferuje wiele przepięknych widoków oraz za sprawą serpentyn, stanowi swego rodzajuatrakcję dla kierowców. Poza tym, warto wybrać się do zagrody Żubrów w miejscowości Muczne czy odwiedzić Zalew Soliński.

Tekst i foto od Partnerów zewnętrznych

Dodaj komentarz