Jezioro Gołuchowskie

Jezioro Gołuchowskie

Jezioro Gołuchowskie – jedna z wielu atrakcji okolicy

Gołuchów to mała, ale bardzo ciekawa miejscowość niedaleko Kalisza. Największą w gminie atrakcją jest piękny zamek i park. Znajdziecie tu także bardzo bogate i ciekawe Muzeum leśnictwa, wielki głaz narzutowy zwany Kamieniem świętej Jadwigi (albo też Kingi). Jednakże w upalne dni większość z nas szuka ochłody nad wodą. I taką „zachciankę” może spełnić Jezioro Gołuchowskie wraz z dużą plażą.

Sztuczny zalew na Trzemnej

Zbiornik powstał dzięki spiętrzeniu wody niewielkiej i mało znanej rzeki Trzemna. Ma ona tylko 25 kilometrów długości, wpada do Prosny a potem dalej do Warty. Zalew ma ponad 51 hektarów powierzchni (niektóre źródła podają 61). Akwen nie jest głęboki. Średnio około 2 – 3 metry pod powierzchnią wody. Są jednak też miejsca dochodzące do 6 metrów. Jego budowa rozpoczęła się w roku 1969, a skończyła dwa lata później. Pełni przede wszystkim rolę zbiornika retencyjnego, ale też przydaje się do rekreacji. Nieprzypadkowo więc na jego brzegu znajdziecie dużą, piaszczystą plażę, las, wypożyczalnię sprzętu wodnego i ośrodek kempingowy, w którym można wynająć domek albo postawić własny namiot. Są też jakieś budki gastronomiczne, niewielki sklep, molo i kilka innych udogodnień. Bez rewelacji, ale też nie jest całkiem dziko. Funkcjonuje tu Gołuchowski Ośrodek Turystyki i Sportu.

Zbiornik przyciąga nie tylko turystów ale także wędkarzy, którzy mogą złowić leszcze, karpie, liny i szczupaki. Jezioro jest regularnie zarybiane.

Jezioro Gołuchowskie – jak tam dotrzeć?

Niestety pod samą plażę dojechać się nie da. Chyba, że wynajmiecie noclegi na wspomnianym wyżej kempingu. Najbliższy ogólnodostępny parking jest płatny. Natomiast bezpłatnie można stanąć po drugiej stronie wody (bliżej zabudowań Gołuchowa) ale wtedy z kocami, leżakami i innymi akcesoriami plażowymi trzeba przejść trochę długi kawałek. Podobno przyjeżdżają tu także jakieś autobusy ale tej opcji nie sprawdzaliśmy i nie wiemy dokładnie jak to funkcjonuje.

Co jeszcze w pobliżu?

Jeżeli zwiedzicie już wszystko co ciekawe w Gołuchowie można wybrać się też do wspomnianego wyżej Kalisza albo do Dobrzycy, gdzie także znajdziecie piękny pałac i park. Trochę dalej ale też w zasięgu jednodniowej wycieczki jest Konin, a także sanktuarium w Licheniu pocysterskie opactwo oraz kościół w Lądzie.

Spośród akwenów w Wielkopolsce opisujemy także Jezioro Rusałka w Poznaniu.

Foto: własne

Dodaj komentarz