Co trzeba zobaczyć w Kaliszu

Co trzeba zobaczyć w Kaliszu

Co trzeba zobaczyć w Kaliszu – bardzo starym mieście

Historia Kalisza jest co najmniej o sto lat dłuższa niż historia państwa Polskiego. Jako datę założenia przyjmuje się rok 850, chociaż prawa miejskie otrzymał kilkaset lat później w trzynastym wieku. Ciekawym jest fakt, że jakąś Kalisię wymieniał już w 158 roku rzymski Klaudiusz Ptolemeusz, ale nie ma pewności, czy tamta Kalisia i dzisiejszy Kalisz to jest to samo miasto. Wykopaliska archeologiczne potwierdziły istnienie na tych terenach nieprzerwanego osadnictwa już od czasów neolitu. Co do wielkości jest drugi w Wielkopolsce (zaraz po Poznaniu). Mają tu swoją siedzibę ważne urzędy administracyjne i zakłady przemysłowe. Kalisz jest też stolicą diecezji Kościoła Katolickiego, czego dowodem jest tutejsza katedra. Przez miasto przepływa rzeka Prosna, a cała okolica nazywana jest Wysoczyzną Kaliską. A co trzeba zobaczyć w Kaliszu?

Atrakcje i zabytki Kalisza

Chociaż historycznie Kalisz jest bardzo stary, to średniowiecznych zabytków nie ma tu wiele. W stylu gotyckim w trzynastym wieku powstała wspomniana wyżej katedra. Jeśli jesteśmy już przy architekturze sakralnej to jest tu całkiem sporo innych wartych zauważenia kościołów. Między innymi sanktuarium św. Józefa, a także świątynie należące do różnych zakonów. Na przykład kościół franciszkanów lub kościół jezuitów.

Ładnie prezentuje się Rynek z neoklasycystycznym ratuszem, Pałac Komisji Wojewódzkiej Kaliskiej (obecnie biurowiec) czy też Pałac Trybunalski. Warto spojrzeć na neoklasycystyczny stojący tuż nad wodą budynek teatru i jeszcze wiele innych ciekawych przykładów architektury z różnych epok i stylów. Do najstarszych śladów przeszłości należą fragmenty murów miejskich z basztą „Dorotką”. Po sąsiedzku zaczyna się duży, piękny Park Miejski, który zachęca do spaceru. Wśród zabytków wymienimy też dziewiętnastowieczny kamienny most.

W Kaliszu ma swoją siedzibę Muzeum Okręgowe. Natomiast poza centrum w dzielnicy Zawodzie znajdziecie ciekawy zrekonstruowany Rezerwat Archeologiczny.

Co jeszcze warto wiedzieć o Kaliszu?

Mieszka tu na stałe około 100 tysięcy osób. Prężnie działają instytucje kulturalne, często odbywają się różnego rodzaju imprezy, koncerty, wystawy. Śródmieście znajduje się na dwóch rzecznych wyspach, a w mieście istnieje około 30 mostów. Oprócz wspomnianej wyżej Prosny są też jej dopływy Trojanówka, Swędrnia, Piwonka, Krępica oraz kanały Rypinkowski i Bernardyński. Wszystkie one razem tworzą tak zwany Kaliski Węzeł Wodny.

Dodaj komentarz