Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie

Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie

Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie – naprawdę ciekawe miejsce

Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie jest jedną z kilku ciekawych atrakcji tej małej miejscowości między Pleszewem, a Kaliszem. Znajduje się na terenie wspaniałego parku w pobliżu zamku. Tak więc podczas jednej kilkugodzinnej wycieczki możecie wszystko razem zobaczyć. Gospodarzem miejsca jest Ośrodek Kultury Leśnej, a całość obejmuje wiele różnych wystaw w kilku budynkach. Na zwiedzenie wszystkiego warto zarezerwować co najmniej dwie godziny czasu.

Trochę historii

Wspomniany wyżej gołuchowski zamek już w czasach pani Izabelli Działyńskiej z Czartoryskich stał się placówką kulturalno – muzealną. Właścicielka udostępniała piękne zbiory dzieł sztuki szerszemu gronu odbiorców, a sama mieszkała w oficynie, która obecnie jest częścią opisywanej tutaj placówki. Oprócz obrazów, mebli i bibelotów zebrała mnóstwo gatunków krzewów i drzew dzięki którym powstał piękny krajobrazowy park. Nie dziwi więc fakt, że podobno już w końcu dziewiętnastego stulecia i na początku wieku dwudziestego pojawiały się tutaj koncepcje muzeum o tematyce leśnej.

Niestety na realizację trzeba było poczekać kolejnych kilkadziesiąt lat. W roku 1974 cały park wraz z licznymi zabudowaniami został przejęty przez Okręgowy Zarząd Lasów Państwowych w Poznaniu. Rok później nastąpiła decyzja o rozpoczęciu prac nad powołaniem placówki muzealnej, która dla zwiedzających otworzyła się w 1986 roku. Pierwsza wystawa powstała w budynku dawnej dziewiętnastowiecznej obory i we wspomnianej wyżej oficynie. Później na potrzeby ekspozycji przeznaczone zostały dawne Owczarnia, Powozownia i chałupa leśniczego.

Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie – co można tu zobaczyć?

Co nieco na ten temat mówią nam już same tytuły wystaw a więc: „Spotkanie z lasem”, „Technika leśna”, „Kulturotwórcza rola lasu”, „Dzieje leśnictwa w Polsce”, „Ochrona lasu”. Raz po raz udostępniane są także ekspozycje czasowe.

Znajdziecie tu między innymi coś na temat historii leśnictwa w Polsce. Zobaczycie inspirowane lasem dzieła sztuki takie jak obrazy o tematyce leśnej, rzeźbę, ceramikę, szkło, meble, przedmioty codziennego użytku wykonywane z drewna. Są oczywiście eksponaty przyrodnicze – rośliny, grzyby, zwierzęta. Dowiecie się jakich narzędzi i maszyn potrzebują pracownicy lasu. Poznacie co to jest dziegieć, potaż, kwas drzewny i wiele innych ciekawostek. Na koniec warto przespacerować się do pokazowej zagrody zwierząt. Żyją w niej żubry, daniele, dziki i jeszcze kilka innych gatunków leśnych ssaków.

Co w pobliżu?

Oprócz parku i zamku w Gołuchowie znajdziecie też sztuczne jezioro z plażą. Niedaleko w lesie leży wielki głaz narzutowy zwany „Kamieniem świętej Jadwigi„. Jeżeli przyjedziecie na kilka dni polecamy agroturystyczne „Noclegi Blisko Natury„.

foto: własne

Dodaj komentarz