Głaz narzutowy św Jadwigi w Gołuchowie

Głaz narzutowy św Jadwigi w Gołuchowie

Głaz narzutowy św Jadwigi w Gołuchowie – największy na terenie Wielkopolski

Dzisiejszą propozycję kierujemy do osób, które lubią spacerować po lesie. Bowiem aby dojść do ciekawostki przyrodniczej zwanej głaz narzutowy św Jadwigi w Gołuchowie trzeba przejść się właśnie leśną ścieżką. Jest to około pół godziny pieszej drogi od najbliższego parkingu. Na miejsce zaprowadzi Was nawigacja albo szlak turystyczny. Jednakże ze względu na różne odgałęzienia dróg i kilka zakrętów trzeba uważać, żeby tego szlaku nie zgubić. Od centrum Gołuchowa będzie to około 3 kilometry. Miejsce wokół kamienia jest zadbane. Znajdziecie tam kilka ławeczek do siedzenia i tablice informacyjne.

Szósty co do wielkości w Polsce

Głazy narzutowe są pamiątkami po lodowcu jaki w bardzo dawnych czasach zajął Skandynawię i północne tereny naszego kraju. W okresie plejstocenu około 1,7 miliarda lat temu  przeniósł on te skały na odległość bardzo wielu kilometrów. Kamień świętej Jadwigi, albo też inaczej kamień świętej Kingi (równolegle funkcjonują obydwie nazwy) jest właśnie jednym z takich. Największy  na terenie Wielkopolski i szósty co do wielkości w naszym kraju. Ma 22 metry długości obwodu, 8 i pół metra długości oraz 6 i pół metra szerokości. Wysoki jest na 3 i pół metra, ale pod ziemią znajdują się jeszcze dwa jego metry. Najprawdopodobniej nikt go nigdy nie ważył, ale w internecie można przeczytać, że według szacunków jego ciężar wynosi około 200 ton. Już w roku 1888 obiekt ten został uznany za pomnik przyrody nieożywionej. Jako budulec posłużył tu różowy granit.

Na temat tego kamienia opowiada się różne legendy. Między innymi taką, że pod nim ukryty jest jakiś wielki skarb. Inne wierzenie mówi, że śpią pod nim rycerze, którzy polegli w walce z Tatarami. A dzięki wstawiennictwu świętej Jadwigi ich śmierć zamieniła się w sen.

Co warto zobaczyć w pobliżu?

Będąc w Gołuchowie koniecznie trzeba zobaczyć tutejszy zamek, a także park i Muzeum Leśnictwa. W upalne dni można potaplać się w wodzie tutejszego zalewu. Całkiem niedaleko jest stąd także do pięknego, bogatego w zabytki Kalisza i do pałacu w Dobrzycy.

Foto własne

Dodaj komentarz