Kościół św Michała w Katowicach
Drewniany kościół św Michała w Katowicach – cenny zabytek
Drewniany Kościół św Michała w Katowicach jest pięknie położony na terenie Parku Kościuszki na Wzgórzu Beaty, czyli najwyższym punkcie tego parku. Od strony słynnej wieży spadochronowej idzie się do niego pod górę po wielu schodach. Nie są one strome, więc wspinaczka nie jest męcząca. To jeden z najcenniejszych i najczęściej odwiedzanych z zabytków stolicy Górnego Śląska. Liczy sobie już ponad 500 lat i jest najstarszym zabytkiem i obiektem sakralnym na terenie miasta. Powstał dokładnie w roku 1510. Pierwotnie służył jako świątynia parafialna w Syrynii niedaleko Wodzisławia Śląskiego.
Od roku 1938 stoi w Katowicach, gdzie planowano utworzyć skansen. Wojna przerwała owe zamiary, a skansen nigdy nie powstał. Na szczęście kościółek został. Przez kilkadziesiąt lat służył jako kościół filialny parafii św. Piotra i Pawła dla mieszkańców Brynowa (dzielnicy miasta), a od 1981 roku jako parafialny. Natomiast po wybudowaniu w pobliżu nowego kościoła nabożeństwa odbywają się tu tylko raz w tygodniu w niedziele, gromadząc sporo ludzi często z odległych miast. Sporo nowożeńców rezerwuje go sobie także na ślub.
Architektura i wyposażenie
Kościółek jest malutki, jednonawowy o konstrukcji wieńcowej, chociaż niektóre źródła piszą o konstrukcji zrębowej. Jest to świątynia z małą kruchtą, gontowym dwuspadowym dachem i charakterystycznymi dla wielu tego typu budowli sobotami (małymi podcieniami umożliwiającymi schronienie w czasie deszczu). Zarówno nawa jak też węższe od niej prezbiterium zostały wzniesione na planie prostokąta. Nie ma wysokiej wieży, jedynie małą sygnaturkę. Natomiast obok jako osobna budowla stoi drewniana dzwonnica z końca siedemnastego wieku.
W wyposażeniu znajdziemy cenną szesnastowieczną rzeźbę gotycką Matki Boskiej z dzieciątkiem, piętnastowieczną kamienną kropielnicę, a także dwustuletnią zabytkową drewnianą skrzynię z okuciami.
W centralnym miejscu prezbiterium wisi piękna kopia krzyża z San Damiano, na który warto zwrócić uwagę. Na ścianach znajdują się resztki pierwotnej polichromii.
Kościółek otoczony jest drewnianym zabytkowym ogrodzeniem. Jest też kilka zabytkowych nagrobków. To jeden z obiektów szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego, więc naprawdę warto tu przyjechać.
Foto: własne
4 thoughts on “Kościół św Michała w Katowicach”