Nowy Wiśnicz - Kościół Wniebowzięcia N.M.P.

Nowy Wiśnicz - Kościół Wniebowzięcia N.M.P.

Nowy Wiśnicz – Kościół Wniebowzięcia N.M.P. – piękny zabytek

Zwiedzając Nowy Wiśnicz – Kościół Wniebowzięcia N.M.P. koniecznie trzeba zobaczyć. Jest on przykładem architektury wczesnobarokowej. To jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych zabytków tego miasta.

Trochę historii

Projekt słynnego włoskiego architekta Macieja Trapoli powstał na zlecenie Stanisława Lubomirskiego, dawnego pana tych ziem, na początku siedemnastego wieku. Wcześniej w tym miejscu stał inny kościółek – drewniany, tymczasowy. Budowa trwała w latach 1619 – 1620. W tym samym czasie powstały plebania i dawna dzwonnica. W roku 1620 z woli biskupa Marcina Szyszkowskiego została utworzona wiśnicka parafia, chociaż konsekracja świątyni odbyła się dopiero w 1647. Dokonał jej biskup Wojciech Lipnicki.

Nowy Wiśnicz – Kościół Wniebowzięcia N.M.P – Architektura i wystrój

Kościół jest murowany, z kamienia. Większość zabytkowych dawnych kościołów była wznoszona na planie krzyża. Kościoły te miały przeważnie po trzy nawy. Tymczasem ten w Nowym Wiśniczu jest jednonawowy i stoi na planie prostokąta. Posiada też półokrągłe prezbiterium. W bogato zdobionym, złoconym ołtarzu głównym widzimy scenę wniebowzięcia Matki Bożej. Po lewej i prawej stronie znajdują się mniejsze ołtarze boczne. Jeden ku czci Najświętszej Maryi Panny, natomiast drugi Serca Pana Jezusa. Kolejne dwa boczne ołtarze umieszczone są nieco dalej od prezbiterium. Przedstawiają one ukrzyżowanie Pana Jezusa, a także świętego Józefa. Polichromię w roku 1961 wykonał Adam Marczyński.

Nad głowami wiernych znajduje się sklepienie kolebkowe (w kształcie jakby przeciętego walca). Do cennych elementów wyposażenia należy między innymi chrzcielnica wykonana częściowo z drewna, a częściowo z mosiądzu. Piękne drewniane złocone tabernakulum pochodzi z wieku siedemnastego. Zabytkowe i cenne są też organy, konfesjonały i stalle. Witraże wykonali Zygmunt Gloger i Czesław Dźwigaj. Czesław Dźwigaj jest też autorem pomnika świętego Jana Pawła II i figury Matki Bożej Apokaliptycznej. Obydwa dzieła stoją na placu kościelnym, a nieopodal pomnik Chrystusa Króla upamiętniający rok jubileuszowy 2000 – tego samego autora.

W 1925 roku artysta Stanisław Klimowski namalował pietę – obraz, który umieszczono w bocznej kaplicy Miłosierdzia Bożego. Cenną własnością parafii wiśnickiej jest dzieło Jana Matejki przedstawiające wskrzeszenie Łazarza. Na zewnętrznej ścianie kościoła warto zwrócić też uwagę na figury świętego Piotra i świętego Pawła. Odpust w Uroczystość Wniebowzięcia N.M.P.  15 sierpnia.

Co jeszcze zwiedzać w Nowym Wiśniczu?

W mieście warto zobaczyć też między innymi zamek i zabytkowy dworek Koryznówka -muzeum Jana Matejki.

 

Foto: własne

 

3 thoughts on “Nowy Wiśnicz – Kościół Wniebowzięcia N.M.P.

Dodaj komentarz