Sanktuarium Mirowskie w Pińczowie

Sanktuarium Mirowskie w Pińczowie

Sanktuarium Mirowskie w Pińczowie zawdzięcza taką nazwę od Mirowa czyli dzielnicy miasta. Wbrew pozorom jest to bardzo blisko centrum (Pińczów jest małym chociaż powiatowym miastem). Do Rynku dojdziecie stąd na nogach dosłownie w kilka minut. Miejscem opiekują się franciszkanie, natomiast tutejszy kult sięga w głąb historii już ponad czterysta lat.

Sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej w Pińczowie

Celem pielgrzymek jest tu wizerunek Matki Bożej Mirowskiej wzorowany na rzymskim obrazie Matki Bożej Śnieżnej. Podobne znajdziecie w bardzo wielu innych miejscach, także w Polsce. Między innymi słynie z tego sanktuarium w Świętej Lipce albo sanktuarium w Jarosławiu. Dzieło namalowane na deskach powstało w pracowni Tomasza Dolabelli, który pełnił rolę nadwornego malarza dynastii Wazów. W porównaniu ze wspomnianym wyżej obrazem z Rzymu zauważycie, że oprócz Maryi z Dzieciątkiem na ręku u dołu malowidła stoją postacie św. Wojciecha i św. Stanisława. Początkowo obraz znajdował się w kaplicy zamku Myszkowskich, natomiast tu do kościoła trafiło w roku 1683. Jego koronacja odbyła się w 1992. Sanktuarium Mirowskie w Pińczowie należy do mniej znanych w Polsce.

Wielki pożar i interwencja Matki Bożej Mirowskiej

Wielki pożar w pobliżu murów klasztornych w Pińczowie zdarzył się w roku 1737. Ogień zagrażał całemu miastu. W tej sytuacji gwardian zakonny kazał wynieść przed świątynię Najświętszy Sakrament. Wierni padli na kolana, modląc się w intencji ustania żywiołu. Wówczas ogień zaczął się zmniejszać, a kaplica św. Prospera (obecnie Jana Nepomucena) ocalała mimo zajęcia jej przez płomienie.

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej mieści się w kościele p.w. Nawiedzenia NMP. w Pińczowie.

Jako pomysłodawcę i fundatora świątyni podaje się biskupa Piotra Myszkowskiego, który rozpoczął dzieło w roku 1577. Prace ukończono ponad czterdzieści lat później w 1619. Natomiast opiekę nad świątynią i prace duszpasterską franciszkanie rozpoczęli tutaj w roku 1683. Trzeba przyznać, że dokonali oni kilku przeróbek na niekorzyść budowli. Na przykład obniżyli wysokość wież, usunęli niektóre dekoracje.

Kościół ma jedną nawę główną i jedną poprzeczną. Fasada jest barokowo – manierystyczna. We wnętrzu znajdziecie dziesięć barokowych osiemnastowiecznych ołtarzy i kilka bocznych kaplic. Cenny krucyfiks w ołtarzu głównym pochodzi z siedemnastego stulecia.

Wewnątrz warto zwrócić uwagę miedzy innymi na obrazy św. Barbary i św. Marii Magdaleny – obydwa powstały około roku 1700 i obraz św. Jana Nepomucena z połowy osiemnastego wieku.

Klasztor franciszkanów w Pińczowie

Jak wspomnieliśmy wyżej sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej znajduje się pod opieką zakonników ze zgromadzenia ojców reformatów. Jest to jeden z odłamów franciszkańskich. Toteż obok kościoła stoi zabytkowy osiemnastowieczny klasztor.

Przez pierwsze kilkadziesiąt lat istnienia zakonnicy oprócz duszpasterstwa pracowali też przy wyrobie sukna na habity. Mieli własny zakład tkacki. Co ciekawe prace w parafii dzielili przez pewien czas z paulinami. Natomiast w czasie zaborów prowadzili intensywną działalność patriotyczną za co byli nękani przez władze carskiej Rosji. Z tego powodu od 1910 roku na wiele lat franciszkanie w ogóle nie mogli mieszkać w swoim klasztorze. W budynku powstał szpital.

Inne zabytki sakralne w Pińczowie

Bardzo blisko Sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej stoi piękny kościół świętego Jana Apostoła i Ewangelisty. Zresztą obydwie świątynie z zewnątrz ma bardzo podobny kształt co może sprawić, że przez pomyłkę wejdziecie nie do tego, który planowaliście.

Poza tym na jednym z tutejszych wzgórz zobaczycie również zabytkową kaplicę świętej Anny. Projektował ją słynny florencki architekt Santi Gucci.

 

Foto: własne

Dodaj komentarz