Co warto zobaczyć w Kępnie

Co warto zobaczyć w Kępnie

Artykuł powstał we współpracy z e-wczasy.net.pl

Co warto zobaczyć w Kępnie? – no właśnie

Kępno jest niezbyt dużym miastem w województwie wielkopolskim. Dokładniej na tak zwanej Wysoczyźnie Wieruszowskiej. Liczy około 15 tysięcy mieszkańców, mimo to ma status powiatowego. Co ciekawe miastem wojewódzkim dla tej okolicy jest odległy o 170 kilometrów Poznań, chociaż znacznie bliżej jest do Wrocławia, Opola, Łodzi, a nawet do Katowic. Przepływa tędy mało znana rzeka Niesób. A co warto zobaczyć w Kępnie?

Atrakcje turystyczne Kępna

Miasteczko jest słabo znane wśród turystów, często pomijane w przewodnikach. Tymczasem tu też znajdą się ładne obiekty. Więc jeśli będziecie w pobliżu przejeżdżać zachęcam żeby się zatrzymać chociaż na chwilę.

W samym centrum znajdziecie zadbany Rynek, a przy nim dziewiętnastowieczny klasycystyczny ratusz. Wokół stoją kolorowe, ładne kamieniczki. Na dachu tego ratusza widnieje mała wieżyczka, więc można pomylić się z kościołem. A kościoły zabytkowe w Kępnie też są. Katolicki świętego Marcina z początku XX wieku i niemal pół wieku starszy ewangelicko – augsburski. Jest też dziewiętnastowieczna synagoga. Warto wspomnieć także budynek poczty.

Najciekawszą atrakcją turystyczną tego miasta jest jednak dwupoziomowy dworzec kolejowy. Wygląda to tak, że są tory kolejowe, do których wychodzi się na peron jak to zwykle z dworca. A nad tymi torami jest wiadukt, a na wiadukcie też tory (oczywiście w innych kierunkach) do których również wychodzi się z tego samego dworca tylko, że piętro wyżej. Podobne rozwiązanie w Polsce znajduje się jeszcze tylko w Kostrzynie nad Odrą.

Co warto zobaczyć w Kępnie, a co jeszcze w pobliżu?

Niedaleko Kępna znajduje się między innymi wieś Siemianice, a w niej ładny pałac. Nie można niestety go zwiedzać, bo znajduje się w nim siedziba Leśnego Zakładu Doświadczalnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Warto jednak przejść się po tamtejszym pięciohektarowym parku, który został uznany jako pomnik przyrody.

Nieco historii Kępna

Pierwsza historyczna wzmianka na temat miejscowości Kępno (wówczas po łacinie Campno) pojawiła się w piśmie króla Przemysła II w roku 1282, a w dokumencie datowanym rok później Kępno jest traktowane jako miasto, a więc nie znamy dokładnego roku nadania praw miejskich. Jednakże ślady osadnictwa ludzi na tych terenach sięgają wiele wieków wcześniej aż do epoki brązu. Początkowo było miastem królewskim, czyli własnością króla, później przekazane w prywatne ręce innym właścicielom. Około roku 1500 utraciło prawa miejskie przywrócone ponad sto pięćdziesiąt lat późnej. W czasie zaborów należało do Prus.

Warto podkreślić, że w ciągu wieków było to miasto wielokulturowe. Mieszkali tu obok siebie Polacy, Niemcy i Żydzi. Wyznawcy katolicyzmu, protestantyzmu i religii mojżeszowej.

Spośród innych mniej znanych miast regionu polecamy także między innymi Wągrowiec i Jarocin.

Foto: własne

Dodaj komentarz