Mikołów na Górnym Śląsku

Mikołów na Górnym Śląsku

Mikołów na Górnym Śląsku – co o nim wiecie?

Niespełna czterdziestotysięczny Mikołów na Górnym Śląsku jest miastem powiatowym. Sąsiaduje między innymi z Katowicami, Rudą Śląską, Tychami, Łaziskami Górnymi i Orzeszem. Powierzchnia Mikołowa wynosi prawie 80 kilometrów kwadratowych. Trzeba dodać, że część tej powierzchni zajmują przyłączone administracyjnie do miasta wsie takie jak na przykład Paniowy, Borowa Wieś, Bujaków i jeszcze kilka innych.

Nie ma pewnego źródła wiedzy na temat pochodzenia nazwy Mikołowa. Z pewnością chodzi o jakiegoś Mikołaja. Ale nie wiadomo czy o tego świętego czy jakiegoś innego. Jest legenda o przechodzących kiedyś tędy handlarzach bydła. Kiedy zwierzęta im zachorowały zaczęli modlić się właśnie do świętego Mikołaja z prośbą o ratunek. W zamian za wysłuchanie postawili tu kapliczkę ku jego czci, a od nazwy tej kapliczki wzięła się nazwa całej okolicy. Legenda legendą nie wiadomo czy prawdziwa. Natomiast oficjalnym świętym patronem jest tu wcale nie Mikołaj tylko Wojciech (też biskup).

Krótka historia

Pierwsze historyczne wzmianki na temat Mikołowa (wtedy jeszcze nie miasta) pojawiały się na piśmie już na początku trzynastego wieku. Był tu wtedy gród i siedziba kasztelanii. Natomiast już pod koniec tego samego stulecia (1276 rok) otrzymał prawa miejskie. Jest więc znacznie starszy zarówno od stolicy regionu, jak też wielu innych pobliskich miast. Jednym ze śladów bogatej historii jest spora liczba zabytków zwłaszcza na Rynku i w jego pobliżu.

Na przestrzeni dziejów władali tu różni właściciele miedzy innymi książęta raciborscy i opolscy.

W pierwszej połowie osiemnastego wieku było około 250 domów, 2000 mieszkańców, dwa kościoły i szkoła. Wkrótce potem Mikołów zaczął się coraz bardziej rozrastać. Przyczyniały się do tego między innymi pojawiające się w mieście zakłady. Wśród nich fabryka łyżek, fabryka wyrobów żelaznych (huta “Maria Ludwika”), drukarnia. Już w 1856 roku powstał tu dworzec kolejowy.

Co warto zobaczyć w Mikołowie?

We wspomnianych wyżej wioskach Paniowy i Borowa Wieś znajdziecie zabytkowe drewniane kościoły, a w Bujakowie Sanktuarium, obok którego powstał mały, ale piękny i warty odwiedzenia ogród. Jeszcze ładniejszy, tak zwany Śląski Ogród Botaniczny też znajduje się na terenie Mikołowa. Założony został w roku 2003.

Natomiast w samym centrum warto zobaczyć dużą bazylikę świętego Wojciecha oraz mniejszy również zabytkowy kościół Matki Bożej Śnieżnej. Obydwie świątynie znajdują się bardzo blisko siebie nawzajem. Wspomnieć trzeba kościół ewangelicki, ładny Rynek z kolorowymi kamienicami i wąskimi odchodzącymi od niego uliczkami.

Na terenie miasta jest też osiemnastowieczny cmentarz żydowski. Praktycznie jedyna pamiątka po żyjącej tu kiedyś społeczności tej narodowości. Synagoga została zburzona w roku 1972. Zlikwidowany też został inny, starszy żydowski cmentarz.

 

Foto: własne

Dodaj komentarz