Góra Krzyży – Kryżiu Kalanas (Litwa)
Góra Krzyży – miejsce symboliczne
Góra Krzyży to miejsce symboliczne dla całej Litwy, nie tylko pomnik wiary, ale też ludowego patriotyzmu. Jeden z większych punktów pielgrzymkowych na Litwie, centrum duchowe diecezji Szawle, lecz także sztandarowa atrakcja turystyczna, o czym świadczy zlokalizowany w pobliżu pawilon z informacją turystyczną. Można tu przybyć więc zarówno w celach religijnych jak i zobaczyć niesamowite widowisko. Ze względu na swoją historię miejsce niepozbawione jest także wątków polskich, zwłaszcza że w naszym kraju znalazło naśladownictwo w postaci sanktuarium w Świętej Wodzie pod Białymstokiem. 7 września 1993 roku na Górze Krzyży modlił się wraz z wiernymi papież Jan Paweł II, a w homilii nawiązał do nadchodzącego trzeciego tysiąclecia poświęcając je zbawieniu pod osłoną Krzyża Świętego. Z czasów tamtej mszy pozostał ołtarz polowy, a rok później na wzgórzu pojawił się także krzyż dedykowany Ojcu Świętemu. Karol Wojtyła zainspirował też włoskich franciszkanów z góry Verna, którzy w pobliżu wybudowali swój klasztor.
Historia powstania i prześladowania
Pierwsze krzyże na pradawnym wzgórzu zamkowym nazywanym przez miejscowych Kula postawiono w połowie XIX wieku. Legenda mówi, że poświęcono je upadłemu powstaniu listopadowemu. Podobny wybuch patriotyzmu nastąpił po 1863 roku, kiedy dobiegło końca powstanie styczniowe. Władze carskie prześladowały ludność katolicką rugując krzyże z przestrzeni publicznej. To miejsce było ustronne i z początku nie zwracali na nie uwagi. Potem wielokrotnie niszczono ustawione tu krzyże, ale ludność pod osłoną nocy odbudowywała miejsce. Wielkie prześladowania nastąpiły po zagarnięciu Litwy przez sowietów. Tutejsze władze wysyłały na miejsce buldożery, paliły drewniane krzyże, złomowały metalowe i niszczyły betonowe. Planowano też zalać wzgórze zbiornikiem wodnym. Dzięki determinacji miejscowych ludzi cel ten nie został nigdy zrealizowany. W historii miejsca zdarzały się też przypadki podpalenia. Ostatnie miało miejsce w 2017 roku. Do czynu przyznał się 72-letni mieszkaniec sąsiedniego okręgu, który w ten sposób postanowił zamanifestować sprzeciw wobec niesprawiedliwości litewskich sądów.
Co można zobaczyć
Dzisiaj na wzgórzu przybywa co raz więcej krzyży, ponieważ każdy pielgrzym może tutaj zostawić swoje wotum wraz z intencją. Oprócz wizerunku krzyża znajdują się tutaj różańce, rozmaite szkaplerze oraz święte figury. Krzyże są wielkie i małe, zbudowane z rozmaitych materiałów, proste i pomysłowe, ponad 50 z nich uznano za dzieła sztuki ludowej. Intencje zapisywane są w różnych językach i świadczą o międzynarodowej sławie tego miejsca. Na dwuwierzchołkowe wzgórze prowadzą drewniane schody, a od głównej drogi odbiegają boczne alejki. Miejsce otoczone łąkami widoczne jest już z daleka. Góra Krzyży znajduje się 12 km na północ od miasta Szawle przy bocznej drodze prowadzącej w kierunku miejscowości Meškuičiai.
Góra Trzykrzyska w Wilnie
Jeżeli już mówimy o górach i krzyżach na Litwie – wspomnimy Górę Trzykrzyską w Wilnie. Oczywiście inaczej wygląda, ma inną historię, ale warto tam być chociażby dla wspaniałych widoków na litewską stolicę.
Tekst & Foto: Tomasz Zapała, WWW.turystycznie-forum.pl i https://swevirtual.blogspot.com/