Atrakcje turystyczne w Żorach na Śląsku
Atrakcje turystyczne w Żorach – co my tu mamy?
Atrakcje turystyczne w Żorach są bardzo różnorodne. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy zabytków, muzeów, ale jest także westernowy park rozrywki Twinpigs. Warto zobaczyć tutejsze Stare Miasto na czele z gotyckim piętnastowiecznym kościołem. Ładnie prezentuje się również kościół ewangelicki. Przy Rynku stoi sporo odrestaurowanych kamienic. Są też stare ciekawe dziewiętnastowieczne domy, które zobaczycie w wąskich bocznych uliczkach starówki. W dzielnicy Baranowice jest pałac, niestety na razie w stanie coraz większej ruiny, chociaż podobno są plany, by go remontować.
Przez miasto przechodzi kilka turystycznych tras rowerowych. Na turystów czekają też muzea. Jedno z nich – Muzeum Ognia upamiętnia wielkie nieszczęścia – wielkie pożary, których w przeszłości zdarzyło się kilka. Między innymi w 1552, 1661, 1702 i 1807. W Żorach obchodzone jest jedyne w Europie święto ogniowe przypadające 11 maja w rocznicę pożaru z roku 1702.
Co jeszcze warto wiedzieć o Żorach?
Miasto leży na trasie pomiędzy Katowicami, a Skoczowem. Jest jednym z najstarszych na Śląsku. Prawa miejskie ma od 1272 roku. Natomiast pierwsze pisemne wzmianki o istnieniu miejscowości pojawiły się w 1258. Przez wieki Żory należały między innymi do książąt raciborskich, Przemyślidów (dynastii czeskiej) i niemieckich Hohenzollernów i szwedzkich Wazów. W 1526 roku Żory dostały się pod panowanie Habsburgów a w 1742 przejęło władzę nad tym terenem państwo pruskie.
Nie omijały terenów tutejszych nieszczęścia wojenne. Oblężenia dokonywały wojska polskie, węgierskie, husyckie. Działy się też w Żorach waśnie religijne, zwłaszcza w czasie wojny trzydziestoletniej, kiedy toczyły się walki katolików z protestantami.
Podobnie jak cały region Żory mocno rozwinęły się pod koniec XIX stulecia wraz z industrializacją. Pojawiły się huta, odlewnia żeliwa, linia kolejowa. W czasie powstań śląskich mieszkańcy brali czynny udział w walkach. Po plebiscycie roku 1921 miasto dostało się do Polski. W styczniu 1945 przechodziły tędy marsze śmierci z obozów Auschwitz – Birkenau. Natomiast po przejściu Armii Czerwonej pod koniec II wojny światowej zniszczone zostało 80 procent zabudowy miasta.
Miasto zajmuje powierzchnię około 65 kilometrów kwadratowych, a mieszka tu niespełna 65 tysięcy osób. Spora ich liczba przybyła z innych stron Polski do pracy w okolicznych kopalniach, dlatego też w Żorach obok starówki wyrosły wielkie osiedla mieszkaniowe. Zresztą podobnie jak w wielu innych miastach regionu. Po sąsiedzku znajdują się miasta Rybnik i Jastrzębie – Zdrój. Niedaleko jest też do Knurowa i Mikołowa.
Foto: własne