Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach

Pomnik Powstańców Śląskich - Katowice

Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach – koniecznie trzeba zobaczyć

Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach jest jednym  z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej fotografowanych obiektów w tym mieście. Został odsłonięty w 1967 roku niedaleko słynnego katowickiego Ronda i jeszcze słynniejszego „Spodka”. Jego twórcami są rzeźbiarz Gustaw Zemła i architekt Wojciech Zabłocki. Kamień węgielny został wmurowany 3 maja 1966 roku w czasie obchodów jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego. Konstrukcja powstała w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Monument ma kształt trzech skrzydeł, które symbolizują trzy powstańcze zrywy. Fundatorem dzieła było społeczeństwo Warszawy. Pomnik stoi na wysokiej obmurowanej skarpie, na której znajdują się napisy z nazwami miejsc, o które toczyły się najcięższe powstańcze bitwy. W zimie tę skarpę oblegają dzieci, zjeżdżające z tej górki na sankach. Natomiast tuż obok Pomnika znajduje się niewielki park Powstańców Śląskich.

Trzy Powstania Śląskie

Kiedy Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku ziemie Górnego Śląska dalej należały do państwa Niemieckiego.  Na dodatek coraz bardziej wzmagały antypolskie represje. W tym samym czasie rosła i umacniała się polska świadomość wielu mieszańców, którzy postanowili walczyć o przyłączenie do nowo odrodzonej ojczyzny.

Pierwsze powstanie śląskie wybuchło 16 sierpnia 1919 roku i trwało 8 dni. Walki toczyły się głównie na terenie powiatów pszczyńskiego i rybnickiego. Niestety  Ślązacy nie mogli liczyć na pomoc polskiego wojska. Wtedy bowiem trwała także wojna polsko – bolszewicka. Dlatego Niemcy szybko zdławili bunt Ślązaków. Natomiast drugi zryw miał miejsce niemal dokładnie rok później (19 – 25 sierpnia 1920).  Sukcesem tego powstania było złagodzenie niemieckich represji i zwrócenie uwagi międzynarodowej na problemy narodowościowe na Górnym Śląsku. Na czele jednego i drugiego zrywu stał Alfons Zgrzebniok.

Później czyli w 1921 roku na mocy postanowień traktatu wersalskiego odbył się plebiscyt w którym ludność miała się wypowiedzieć do którego państwa chcą przynależeć. Gdy wyszło na jaw, że wynik tego plebiscytu Niemcy sfałszowali  w nocy z 2 na 3 maja 1921 wybuchło powstanie trzecie – najcięższe  i najbardziej krwawe. Jego wodzem (1921 rok) był Wojciech Korfanty. Walki trwały 2 miesiące. A dzięki poświęceniu powstańców śląskich w 1922 roku znaczna część regionu dostała się do Polski.

 

Foto: własne

9 thoughts on “Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach

Dodaj komentarz