Kościół Przemienienia Pańskiego w Sanoku
Kościół Przemienienia Pańskiego w Sanoku – neoromański zabytek
Kościół Przemienienia Pańskiego w Sanoku reprezentuje styl neoromański. Nazywany też bywa farą, chociaż tak naprawdę prawdziwa fara już nie istnieje. Opisywany tu przez nas zabytek powstał bowiem pod koniec dziewiętnastego wieku, a dokładniej w latach 1874 – 1886. Nie jest pierwszą świątynią w tym miejscu, ponieważ wcześniej przez kilka wieków stał tu budynek gotycki. Nosił imię świętego Michała Archanioła. Niestety spłonął w roku 1782 i nigdy nie został odbudowany. Dopiero po niemal stu latach ksiądz Franciszek Czaszyński poczynił starania w celu zebrania funduszy na budowę nowego domu Bożego.
Architektura i wystrój
Zabytek murowany, orientowany stoi na planie prostokąta. Wnętrze jest trójnawowe z transeptem. Autorem projektu został Józef Braunseis. Poświęcenie odbyło się w roku 1886 i wkrótce potem powstała parafia. Wcześniej rolę tę pełnił sąsiedni kościół zarządzany przez zakon franciszkanów. Jako pierwsza Msza Święta w tym miejscu odbyła się Pasterka w Wigilię 24 grudnia 1886. Konsekracja nastąpiła w 1897. Oczywiście urządzanie i upiększanie dzieła trwało jeszcze długo. Dziesięć lat trzeba było czekać na organy, a dwie wieże, które z daleka widać powstały dopiero w latach 1903 – 1906. Również na początku XX wieku pojawiły się ambona, witraże, ołtarze i dzwony o imionach Maria, Józef i Michał. Ich poświęcenia dokonał biskup Józef Sebastian Pelczar. Niestety wkrótce podczas I wojny światowej zostały one zniszczone, a na ich miejscu w 1925 pojawiły się inne.
Przy wystroju świątyni pracowali między innymi Antoni Popiel i Tadeusz Popiel. Uwagę przyciągają polichromia i złocenia głównego ołtarza. Powstała ona w stylu eklektycznym czyli tak naprawdę łączącym po trochę elementy różnych stylów. Ołtarze boczne są neobarokowe. Warto też zwrócić uwagę na szesnastowieczną płytę nagrobną Sebastiana Lubomirskiego. Jest pozostałością po poprzedniej wspomnianej wyżej gotyckiej świątyni.
Co w pobliżu?
Kościół Przemienienia Pańskiego znajduje się niedaleko Rynku. Warto się wybrać także na spacer do świątyni franciszkańskiej, tutejszych cerkwi (między innymi cerkwi świętej Trójcy), a także na zamek. Znajdziecie tam między innymi wspaniałą kolekcję ikon.
Foto: własne