Zamek w Krasiczynie – czy warto zwiedzić?

Zamek w Krasiczynie
Zamek w Krasiczynie – jeden z najpiękniejszych
Zamek w Krasiczynie jest jednym z najpiękniejszych zabytków nie tylko Podkarpacia ale całej Polski.
Krótka historia
Pierwszym właścicielem tutejszego zamku był szesnastowieczny kasztelan Stanisław Krasicki, który zagospodarował i upiększył stojącą wcześniej inną warownię. To co powstało miało pełnić funkcję nie tylko obronną ale też reprezentacyjną. Wkrótce po wzniesieniu zamku tenże sam właściciel Stanisław Krasicki pobudował w pobliżu miasteczko nazwane jego imieniem (obecnie wieś Krasiczyn). Kolejni właściciele (między innymi Marcin Krasicki) także nie szczędzili pomysłów i środków, by zamek stawał się coraz ładniejszy.
Od XIX wieku do roku 1939 była tu posiadłość rodu Sapiehów, a jego najsłynniejszym przedstawicielem był kardynał Adam Sapieha. Ten sam, który udzielał święceń Karolowi Wojtyle, późniejszemu papieżowi Janowi Pawłowi II.
Nie ominęły zabytku poważne zniszczenia. W 1726 roku najechały na Krasiczyn wojska rosyjskie i tatarskie, w 1852 nastąpił wielki pożar, a w czasie II wojny światowej inwazja wojska sowieckiego. Czerwonoarmiści ograbili i zniszczyli prawie wszystko, nie oszczędzili nawet trumien w krypcie. Jedynym pomieszczeniem, które zachowało się niemal w całości jest salonik myśliwski.
Po wojnie w zamku działało technikum leśne. Natomiast obecnie znajdują się tu hotel, restauracja, a cześć pomieszczeń udostępniona jest do zwiedzania dla turystów.
Zamek w Krasiczynie – architektura i wygląd
Całość stoi na planie prostokąta. Otacza ją mur obronny, a w czterech narożnikach wznoszą się baszty o nazwach: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Każda jest inna. Dodatkowo między basztami Boską i Papieską wznosi się czworoboczna wysoka wieża. Skrzydło mieszkalne było po stronie wschodniej. Najbardziej reprezentacyjna sala otrzymała nazwę Izba Stołowa Wielka Szlachecka. Uwagę przyciągają także piękne krużganki. Prawdziwą ozdobą są dekoracje na murze wykonane techniką sgraffito podobną nieco do skrobanek takich jak na jajkach wielkanocnych. Oczywiście w o wiele większej skali. Przedstawiają między postacie królów polskich. Funkcję obronną zamku wzmacniały znajdujące się w sąsiedztwie rozlewiska.
Wokół rozciąga się piękny park, którym warto się przespacerować. Za osobną opłatą można wejść na wspomnianą wyżej zamkową wieżę i do lochów.
Zapraszamy do Przemyśla
Wszystkich, którzy będą w okolicy zachęcamy też do odwiedzenia bogatego w zabytki Przemyśla. Tam także jest zamek, prócz tego mnóstwo pięknych kościołów, muzeów i innych ciekawych atrakcji.
foto: własne