Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej – nowoczesne i duże

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oczywiście w Przemyślu ma kilka oddziałów. Wśród nich Muzeum Dzwonów i Fajek, a także Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Jednakże od roku 2008 główna siedziba znajduje się w budynku przy placu Berka Joselewicza. Wcześniej z powodu kłopotów finansowych i lokalowych co jakiś czas konieczne były różne przeprowadzki.

Historia placówki sięga początków XX wieku (czyli już ponad sto lat). Pierwszymi eksponatami były zbiory z prywatnej kolekcji Kazimierza i Tadeusza Osińskich wzbogacane raz po raz darami od społeczeństwa. Wystawę udostępniono publicznie w roku 1910, a patronat nad nią przejęło społeczne Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Jako Muzeum Narodowe funkcjonuje od roku 1921.

Co my tu mamy?

Placówka jest w posiadaniu kilkuset tysięcy eksponatów z różnych dziedzin: archeologii, historii, numizmatyki, sztuki, etnografii i przyrody. Do dyspozycji zwiedzających oddane są wystawy czasowe i stałe. Czasowe raz po raz zmieniają się, więc nie będziemy się tutaj nimi zajmować. Natomiast ekspozycje stałe dzielą się na kilka tematów.

Do najstarszych wydarzeń z życia regionu zaprowadzi Was wystawa o nazwie „Panorama pradziejów i wczesnego średniowiecza regionu przemyskiego”. Zobaczycie tu miedzy innymi rzymskie monety, starodawne toporki, naczynia i inne skarby. Niektóre sprzed naszej ery.

Wystawa „Credo na dwa głosy” ukazuje sztukę sakralną katolicką i prawosławną. Bowiem na ziemiach tych przez wieki współistnieli wyznawcy tych obydwu gałęzi chrześcijaństwa. Uwagę przyciągają między innymi piękne ikony. Trzeba wspomnieć w tym miejscu, ze Przemyśl jest jednym z nielicznych miast w Polsce, w którym obecnie istnieją aż dwie katedry. Jedna katedra katolicka i jedna katedra greckokatolicka. Obie piękne i obie warto zobaczyć. Miłośników sztuki sakralnej zachęcamy także do wizyty w tutejszym Muzeum Archidiecezjalnym.

Liczną grupę mieszańców Przemyśla stanowili kiedyś także Żydzi, którym poświęcona jest wystawa kolejna. Obejmuje ona przedmioty używane zarówno rytualnie w synagodze, jak też zwyczajne, które potrzebne były w domach. Taże stroje, naczynia, fotografie.

Ostatnia stała wystawa opowiada o Twierdzy Przemyśl. Jednej z najsłynniejszych warowni na naszych ziemiach.

Informacje praktyczne

Muzeum czynne jest codziennie oprócz poniedziałków. Najlepiej przyjść we czwartek, bo wtedy zobaczycie ekspozycję bezpłatnie.

Foto: własne

Dodaj komentarz