Dworzec kolejowy w Przemyślu

Dworzec kolejowy w Przemyślu

Na dworzec kolejowy w Przemyślu warto się wybrać. Nawet jeśli nie planujecie żadnej podróży pociągiem. Jest to bowiem jeden z najładniejszych zabytków tego miasta i jednocześnie jeden z najpiękniejszych budynków dworcowych w Polsce. Znajdziecie go przy Placu Legionów.

Trochę historii

Dworzec kolejowy w Przemyślu powstawał w latach 1859 – 1960. Jednak w pierwotnym kształcie wyglądał inaczej niż dziś, bowiem w 1895 roku nastąpiła przebudowa. Jej efektem jest budynek w stylu neobarokowym.

W kolejnych latach miało miejsce jeszcze kilka generalnych remontów i przeróbek. Ostatnie zdarzyły się w latach 2010 – 2012, a więc całkiem niedawno. Według źródeł przywrócony został wygląd bardzo zbliżony do tego z lat największej świetności.

W czasie Monarchii Austro – Węgierskiej cesarz Franciszek Józef był tu podczas wizyty w mieście, kiedy budowano przemyską twierdzę.

Kolej Galicyjska im. Karola Ludwika

Były kiedyś czasy kiedy linie kolejowe pozostawały w rękach prywatnych. Jednym z takich właścicieli było C.K. Towarzystwo Akcyjne Galicyjskiej Kolei Karola Ludwika. Ta właśnie Kolej Galicyjska zbudowała linię łączącą Kraków ze Lwowem.

Wspominany tu dworzec przemyski był jednym z najbardziej okazałych na tej trasie. Prócz tego w roku 1972 przybyło jeszcze bezpośrednie połączenie z Węgrami.

Budynek dworca – architektura i wystrój

Zabytek ma piękną formę architektoniczną nawiązującą do architektury pałacowej i bogatą dekorację wnętrz. Na elewacji zewnętrznej widać liczne wsporniki, fryzy, pilastry, półkolumny, gzymsy i inne ozdóbki, które nie zawsze umiemy nazwać po imieniu.

Na samej górze znajduje się balustradowa attyka z tralkami, zegar i data powstania (1895). Wewnątrz też zobaczycie różne gzymsy, pilastry i złocone sztukaterie. Ale najbardziej przyciągają wzrok liczne malowidła.

Niektóre z nich wykonali Jan Talaga i Feliks Wygrzywalski, a inne Marian Stroński. Dekorowany jest także sufit, z którego zwisa oryginalny żyrandol i terakotowa posadzka.

Otwarty dworzec kolejowy Przemyśl Główny

Zabytkowy budynek dworca możecie zwiedzić oczywiście bez żadnych biletów. Jest to bowiem cały czas czynny dworzec PKP Przemyśl. Odjeżdżają stąd pociągi między innymi do Lwowa, Krakowa i wielu innych miast nie tylko w Polsce.

Inne zabytki Przemyśla

Polecamy w Przemyślu zwiedzenie całej starówki. W tym między innymi Zamek Kazimierzowski, liczne piękne kościoły oraz muzea. Jeśli macie czas warto zobaczyć tutejszą twierdzę. A wszystkim, których interesują zabytki kolejowe polecamy na przykład skansen w Chabówce niedaleko Rabki.

Foto: własne

Dodaj komentarz