Dworzec kolejowy w Przemyślu

Dworzec kolejowy w Przemyślu

Dworzec kolejowy w Przemyślu warto zobaczyć

Na dworzec kolejowy w Przemyślu warto się wybrać. Nawet jeśli nie planujecie żadnej podróży pociągiem. Jest to bowiem jeden z najładniejszych zabytków tego miasta i jednocześnie jeden z najsłynniejszych dworców kolejowych w Polsce.

Trochę historii

Dworzec powstawał w latach 1859 – 1960. Jednak w pierwotnym kształcie wyglądał inaczej niż dziś, bowiem w 1895 roku nastąpiła przebudowa. Jej efektem jest budynek w stylu neobarokowym. W kolejnych latach miało miejsce jeszcze kilka generalnych remontów i przeróbek. Ostatnie zdarzyły się w latach 2010 – 2012, a więc całkiem niedawno. Według źródeł przywrócony został wygląd bardzo zbliżony do tego z lat największej świetności.

W czasie Monarchii Austro – Węgierskiej cesarz Franciszek Józef był tu podczas wizyty w mieście, kiedy budowano przemyską twierdzę.

Kolej Galicyjska im. Karola Ludwika

Były kiedyś czasy kiedy linie kolejowe pozostawały w rękach prywatnych. Jednym z takich właścicieli było C.K. Towarzystwo Akcyjne Galicyjskiej Kolei Karola Ludwika. Ta właśnie Kolej Galicyjska zbudowała linię łączącą Kraków ze Lwowem. Wspominany tu dworzec przemyski był jednym z najbardziej okazałych na tej trasie. Prócz tego w roku 1972 przybyło jeszcze bezpośrednie połączenie z Węgrami.

Architektura i wystrój

Zabytek ma piękną formę architektoniczną nawiązującą do architektury pałacowej i bogatą dekorację wnętrz. Na elewacji zewnętrznej widać liczne wsporniki, fryzy, pilastry, półkolumny, gzymsy i inne ozdóbki, które nie zawsze umiemy nazwać po imieniu. Na samej górze znajduje się balustradowa attyka z tralkami, zegar i data powstania (1895). Wewnątrz też zobaczycie różne gzymsy, pilastry i złocone sztukaterie. Ale najbardziej przyciągają wzrok liczne malowidła. Niektóre z nich wykonali Jan Talaga i Feliks Wygrzywalski, a inne Marian Stroński. Dekorowany jest także sufit, z którego zwisa oryginalny żyrandol i terakotowa posadzka.

Inne zabytki Przemyśla

Polecamy w mieście zwiedzenie całej starówki. W tym między innymi Zamek Kazimierzowski, liczne piękne kościoły oraz muzea. Jeśli macie czas warto zobaczyć tutejszą twierdzę. A wszystkim, których interesują zabytki kolejowe polecamy na przykład skansen w Chabówce niedaleko Rabki.

Foto: własne

Dodaj komentarz