Kościół św Jana Ewangelisty w Paczkowie
Ciekawostką jest fakt, że opisywany tu przez nas kościół św Jana Ewangelisty w Paczkowie pełnił w przeszłości nie tylko rolę świątyni, ale był także jednym z elementów obronnych miasta nazywanego „polskim Carcassonne”. Zabytek stoi w ścisłym centrum, niedaleko Rynku.
Świątynia gotycka ale przebudowana
Kościół św Jana Ewangelisty w Paczkowie powstał w XIV wieku. Budowa świątyni rozpoczęła się bowiem w roku 1350 i trwała 30 lat. Jak łatwo się domyślacie dominował wówczas w architekturze styl gotycki. Jednakże na przestrzeni wieków doszły także elementy renesansowe, barokowe i neogotyckie. Dlatego obecny kształt budowli jest inny niż pierwotnie zakładał jej projektant.
Kościół św Jana Ewangelisty w Paczkowie – kościół parafialny, kościół obronny
Jak wspomnieliśmy wyżej kościół św Jana Ewangelisty w Paczkowie pełnił funkcje obronne. Ale nie od razu tylko dopiero od szesnastego wieku. Było to w czasie, kiedy obawiano się walk z Turkami. Rzeczywiście jeśli popatrzycie na niego od frontu, albo z boku od razu rzuci wam się w oczy jego gruby wysoki mur.
Architektura kościoła św Jana Ewangelisty w Paczkowie
Ponad głównym budynkiem kościoła góruje wieża, która miała początkowo 120 m. wysokości (obecnie jest to tylko 62 metry). Uwagę przyciąga też attyka (ozdobne zwieńczenie dachu, które jednocześnie pomagało w walkach zbrojnych z najeźdźcami).
Studnia wewnątrz kościoła
Jednym z najbardziej niezwykłych elementów w południowej nawie świątyni jest kamienna, okrągła studnia – jedyna studnia wewnątrz kościoła w Europie. Nazywana „tatarską”. Co ważne – ona też była tam umieszczona na wypadek wojny. Była źródłem wody dla mieszkańców, którzy w murach świątyni chronili się przed nieprzyjacielem. Także w niej można było się schronić.
Rzeźby Wita Stwosza
W kościele znajdują się też cenne rzeźby, które (według źródeł internetowych) wykonał mistrz Wit Stwosz. Warty uwagi jest również neogotycki ołtarz i dziewiętnastowieczna ambona. Spójrzcie też do góry, gdzie zastosowano kilka różnych rodzajów sklepienia: gwiaździste, trójpodporowe, kolebkowo – żebrowe i (rzadko spotykane na śląsku) sieciowe.
Ciekawe kaplice w kościele św Jana w Paczkowie
Kiedy będziecie wewnątrz kościoła zwróćcie uwagę na dwie ciekawe kaplice. Jedna z nich piętnastowieczna jest pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Znajduje się w niej jedyny w Europie Środkowej ołtarz wyrzeźbiony z jednego kawałka piaskowca.
Druga kaplica została wybudowana w roku 1791 w stylu barokowym. Nosi imię św Rocha. Powstała jako wotum dziękczynne po ustąpieniu epidemii.
Kościół Maryjny w Paczkowie
Niedaleko centrum Paczkowa ale już poza dawnymi średniowiecznymi murami stoi jeszcze jeden kościół – poewangelicki. Obecnie nosi imię Matki Bożej.
Foto: własne
1 thoughts on “Kościół św Jana Ewangelisty w Paczkowie”