Kościół Matki Bożej w Paczkowie

Kościół Matki Bożej w Paczkowie

Kościół Matki Bożej w Paczkowie jest dawną świątynią protestancką. Powstał w stylu neogotyckim na początku XX wieku, dokładniej w latach 1902 – 1903.

Kościół Matki Bożej w Paczkowie od roku 1945

Kościół Matki Bożej w Paczkowie jako rektorska świątynia katolicka funkcjonuje od zakończenia II wojny światowej czyli od 1945 roku. Należy do zakonu redemptorystów Prowincji Warszawskiej. Stoi w mieście przy ulicy Staszica 27.

Autorem projektu był architekt Bernard Nimptsch. Całkiem niedawno, bo w roku 1998 nastąpiła rozbudowa. Tym razem według projektu Tadeusza Biesiekierskiego z Wrocławia.

Protestanci na Śląsku

Protestanci w Paczkowie przybyli i osiedlili się tutaj w roku 1791. Jednak budowę kościoła rozpoczęli dopiero ponad sto lat później. Wznieśli opisywaną tu świątynię z czerwonej wypalanej cegły poza murami miejskimi.

Warto wiedzieć, że w większości śląskich miast znajdują się kościoły protestanckie i katolickie. Ma to swoje źródło w fakcie, że tereny te przez kilka wieków znajdowały się pod rządami państwa niemieckiego, gdzie protestantyzm, a zwłaszcza luteranizm był powszechny. Kiedy Śląsk wrócił do Polski po roku 1945 znaczna część ewangelickich świątyń została oddana do użytku katolikom. Ta stało się również w przypadku tego paczkowskiego zabytku.

Ciekawy surowy wygląd świątyni

Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy nazywany bywa „małym kościółkiem”. Bliżej Rynku stoi bowiem większa i znacznie cenniejsza pod względem architektonicznym świątynia św. Jana.

Dzięki temu, że neogotycki zabytek jest nieotynkowany, ma wygląd niepowtarzalny, surowy i ciekawy. Widać go z daleka za sprawą szpiczastej wysokiej wieży wznoszącej się ponad głównym budynkiem. Wnętrze ma skromne ale zadbane. Kolorowe witraże sprawiają, że w słoneczny dzień cały kościół nabiera tęczowych barw.

Sporo śląskich kościołów z nieotynkowanej wypalanej cegły powstało w stylu neogotyckim modnym w końcu XIX i początku XX wieku.

Co warto zobaczyć w pobliżu?

Warto wybrać się na spacer po mieście. Paczków jest bowiem nazywany polskim Carcassonne. A to za sprawą dobrze zachowanych dawnych murów miejskich. To naprawdę ciekawy widok. Ładny jest tu także Rynek z zabytkowym ratuszem. Więcej na jego temat piszemy w osobnym artykule.

3 thoughts on “Kościół Matki Bożej w Paczkowie

Dodaj komentarz