Najpiękniejsze kościoły w Nysie

Najpiękniejsze kościoły w Nysie

Najpiękniejsze kościoły w Nysie – św. Jakuba i Agnieszki oraz św. Piotra i Pawła

W Nysie jest bardzo dużo pięknych, zabytkowych kościołów. Jednakże chciałabym szczególną uwagę zwrócić na dwa z nich. Jeden ludzie nazywają „perłą Nysy”, drugi należy do największych świątyń w naszym kraju. Dlatego nieprzypadkowo nadałam wpisowi tytuł najpiękniejsze kościoły w Nysie

„Nyska perła” czyli kościół św. Piotra i Pawła

Najpiękniejsza świątynia barokowa miasta. Początkowo należała do zakonu bożogrobców. Powstała w pierwszej połowie XVIII wieku, według projektów Michała Kleina i Feliksa Antoniego Hammerschmidta. Zdziwienie budzi fakt, że w czasie sekularyzacji po 1810 roku była tu fabryka mydła. Na szczęście na krótko.

Kościół jest orientowany. Z daleka zobaczycie dwie wieże z kopulastymi hełmami Do wnętrza prowadzą bogato zdobione portale. Piękny barokowo – rokokowy  wystrój powoduje, że zabytek ten nazywany jest Perłą Śląskiego Rzymu.

Sklepienie zdobi iluzjonistyczna polichromia, która powstała w 1730 roku. Treścią wszystkich malowideł są sceny biblijne. Jest to dzieło braci Schefflerów. Dzięki tejże polichromii kościół wydaje się być znacznie mniejszym niż jest w rzeczywistości. Marmurowy ołtarz zdobią złocone rzeźby z drewna lipowego. Ołtarz ten pochodzi także z 1730 roku. Warto też zwrócić uwagę na piękne empory (rodzaj balkonu, galerii)

Wokół głównej części kościoła znajduje się boczne kaplice.

Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki

Jest to największy kościół i najcenniejszy zabytek w mieście. Potocznie ludzie nazywają go katedrą, chociaż oficjalnie nią nie jest. To nie tylko świątynia, ale także pomnik historii, miejsce spoczynku biskupów.

Dzieje tej bazyliki sięgają końca dwunastego wieku, a więc powstała wcześniej niż Nysa otrzymała prawa miejskie. Początkowo powstała w stylu romańskim. Z powodu licznych pożarów wielokrotnie ulegała zniszczeniu i przebudowom. Obecnie reprezentuje styl gotycki, a kształt stojącego dziś kościoła nadany został w piętnastym wieku. Natomiast wnętrze było nadal wielokrotnie przebudowywane zwłaszcza w okresie baroku. Zmieniał się wielokrotnie wystrój.  Nadawano mu na przemian barokowy i z powrotem gotycki charakter.

Charakterystycznym elementem architektury bazyliki jest spadzisty dach, którego powierzchnia wynosi 4000metrów kwadratowych.

Kościół jest wielki. Spośród zabytkowych świątyń naszego kraju ustępuje pierwszeństwa tylko bazylice Mariackiej w Gdańsku. Sklepienie podtrzymywane jest przez 27 – metrowe filary.

Bazylika posiada trzy nawy i jak wiele innych dawnych kościołów główne wnętrze otacza wianek 18 kaplic, z których najładniejsza jest barokowa kaplica Trójcy Świętej. Wewnątrz uwagę przykuwa też osiemsetletni wielki żyrandol.

Natomiast obok kościoła stoi piętnastowieczna 43 metrowa dzwonnica. Niestety największy z tutejszych dzwonów – Święty Jakub uległ zniszczeniu w 1945 roku, a pozostałe w latach 1941 – 42 zarekwirowano.  Więc od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku wiszą tu nowe dzwony.

W dzwonnicy znajduje się też udostępniony do zwiedzania Skarbiec Świętego Jakuba.

Inne zabytkowe kościoły Nysy

Na wspomnienie zasługuje także kościół Wniebowzięcia N.M.P. w Nysie – niemal bliźniaczo podobny (na zewnątrz) do kościoła św. Piotra i Pawła. Został wzniesiony przez Jezuitów, którzy do Nysy przybyli w XVII stuleciu. Całkiem niedaleko znajdziecie kościół Zwiastowania N.M.P. także jezuicki. Są dwa zabytkowe kościoły cmentarne – św. Rocha i św. Krzyża. Ładnie prezentują się jeszcze neoromański św. Elżbiety i barokowy św. Dominika.

Jak będziecie w Nysie zachęcam też do zwiedzenia Muzeum Powiatowego.

foto: własne

 

6 thoughts on “Najpiękniejsze kościoły w Nysie

Dodaj komentarz