Kościół św Michała archanioła w Prudniku

Kościół św Michała archanioła w Prudniku

Kościół św Michała Archanioła w Prudniku – późnobarokowy zabytek

Prudnik jest jednym z wielu pięknych miast Opolszczyzny. Natomiast kościół św Michała Archanioła w Prudniku należy do najładniejszych zabytków tego miasta, które warto zwiedzić wraz z Rynkiem, wieżą zamkową (obecnie punktem widokowym) i innymi atrakcjami.

Krótka historia kościoła w Prudniku

Pierwszy drewniany kościół w tym miejscu stanął już w wieku trzynastym. Nosił imię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Natomiast w czasach reformacji przejęli go protestanci. Dziś nie ma po nim śladu.

Druga świątynia – renesansowa siedemnastowieczna stała jeszcze krócej, ponieważ spłonęła w wyniku pożaru zanim jeszcze na dobre ją ukończono. To co zobaczycie obecnie pochodzi z lat 1730 – 1738. Projekt wykonał słynny wówczas architekt Jan Innocenty Topper. Pierwowzorem architektonicznym budynku był kościół św. Mikołaja w Pradze czeskiej. Wnętrze zdobiły między innymi obrazy malowane przez Feliksa Antona Schefflera.

Niestety na skutek walk z wojskami austriackimi w roku 1779 nastąpiły spore uszkodzenia. Udało się je usunąć dopiero w następnym stuleciu.

Wieża pojawiła się w roku 1803, witraże w prezbiterium ze scenami Starego Testamentu zaistniały w 1898. Dzwony pochodzą z 1929 roku. Wcześniejsze zostały zabrane na potrzeby wojenne pierwszej wojny światowej. Natomiast podczas działań wojennych w 1945 też pojawiły się uszkodzenia, na szczęście niezbyt wielkie.

Kościół św Michała Archanioła w Prudniku – architektura i wystrój

Kościół jest barokowy, trójnawowy, halowy (wszystkie nawy mają tę samą wysokość). Na kolebkowym sklepieniu możecie zauważyć herb Prudnika. Uwagę przyciąga też duża galeria, która łączy się z chórem i wieżą. Pięknie prezentuje się także ołtarz z dwoma cherubinami i dużą rzeźbą Chrystusa. Po jego bokach  ujrzycie rzeźby czterech świętych Kościoła (Augustyn, Grzegorz Wielki, Ambroży, Hieronim). Warto spojrzeć również między innymi na 9 ołtarzy bocznych i pięknie zdobioną ambonę.

Kościół świętego Michała Archanioła w Prudniku stoi przy placu Farnym w południowej części Starego Miasta.

Co w pobliżu?

Niedaleko Prudnika znajdują się również inne ciekawe miasta województwa opolskiego. Między innymi Nysa i Głuchołazy. Blisko jest też do granicy z Czechami. A tam polecamy na przykład Sanktuarium Maria Hilf, które znajdziecie na jednym ze stoków Gór Opawskich w pobliżu miasta Zlate Hory.

Foto: własne

Dodaj komentarz