Muzeum w Wojciechowie

Muzeum w Wojciechowie

Wojciechów jest wsią gminną w województwie lubelskim niedaleko Nałęczowa. Natomiast Muzeum w Wojciechowie znajdziecie w zabytkowej wieży ariańskiej, która powstała w szesnastym stuleciu. Do zwiedzania są dwie wystawy. Jedna z nich nazywa się Muzeum Kowalstwa, a druga – Muzeum Regionalne. Zwiedzicie obydwie z tym samym biletem.

Wieża ariańska w Wojciechowie

Ta zabytkowa budowla obronna była niegdyś w posiadaniu rodzin Spinków i Orzechowskich. Obydwa te rody wyznawały religie protestanckie. Spinkowie reprezentowali kalwinów, a Orzechowscy należeli do arian. Stąd nazwa wieży – ariańska. Przez niemal jedno całe stulecie służyła nie tylko do obrony, Była też mieszkaniem. Później czyli w 1632 zaczęła pełnić funkcje gospodarcze. Kolejni właściciele w roku 1910 przekazali całość Towarzystwu Opieki nad Zabytkami Przeszłości.

Niestety po II wojnie światowej stan techniczny był tak zły, że wieża ariańska wymagała prac konserwatorsko – remontowych. Zabezpieczono ruinę w roku 1953, ale prawdziwy remont odbył się dopiero dwadzieścia lat później.

W dzisiejszych czasach mieszczą się tu wspomniane wyżej sale muzealne, oprócz tego Gminny Ośrodek Kultury i biblioteka.

Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie

Muzeum Kowalstwa znajduje się na najwyższym piętrze wspomnianej wyżej wieży. Powstało  roku 1993. Na stronie internetowej czytamy, że liczy już około 1500 eksponatów. Jest to między innymi sztuka kowalska czyli różnego rodzaju metalowe przedmioty użytkowe takie jak kosy, sierpy, motyki, brony itp. Jednakże znacznie ciekawiej prezentują się liczne dzieła artystyczne. A są tu na przykład lampy, żyrandole, kwietniki, świeczniki, wieszaki na ubrania, krzyże, wielkie metalowe pająki i mnóstwo innych. Nie tylko polskich ale też zagranicznych kowali polskich, węgierskich i białoruskich.

Niektóre z wyrobów są wynikiem prac konkursowych z imprez takich jak Ogólnopolskie Spotkania Kowali, Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie oraz Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej. Niektóre dzieła stoją też na zewnątrz budynku i wiszą na okalającym go ogrodzeniu.

W Muzeum Kowalstwa zobaczycie również starą kuźnie z paleniskiem, kowadłem, miechem i wszystkimi w pracy niezbędnymi akcesoriami.

Muzeum Regionalne w Wojciechowie

Muzeum Regionalne zajmuje kondygnację przedostatnią. Zobaczycie tu co nieco wykopalisk archeologicznych i makietę średniowiecznego grodziska. Jest też wystawa – wyposażenie dawnej chałupy z lat 20 – tych i 30 – tych ubiegłego stulecia, a także Galeria Sztuki Ludowej. Jak piszą na swojej stronie administratorzy miejsca do najciekawszych eksponatów średniowiecznych można zaliczyć półgrosz świdnicki oraz zapinkę do książki.

Muzeum możecie zwiedzać codziennie, ale tylko od kwietnia do października.

Foto&Film: własne

2 thoughts on “Muzeum w Wojciechowie – Lubelszczyzna

Dodaj komentarz