Pałac Zamoyskich w Kozłówce
Jeśli będziecie na terenie województwa lubelskiego na wycieczce to pałac Zamoyskich w Kozłówce niedaleko Lubartowa powinniście koniecznie odwiedzić. Jest to jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce pełna wspaniałych wnętrz. Prócz tego warto wiedzieć, że w niektóre dni możecie zaliczyć to wszystko zupełnie bezpłatnie. Chociaż wówczas warto przyjechać przed południem, bowiem później może być problem ze zdobyciem wejściówek. Zwiedzanie Kozłówki odbywa się z przewodnikiem.
Pałac Zamoyskich w Kozłówce -krótka historia
Pierwszym właścicielem miejsca był Michał Bieliński – wojewoda, który w latach 1736 – 1742 wzniósł barokowy pałac w stylu włoskim. Na architekta projektu wybrano Józefa II Fontanę. Jednakże w pierwotnym kształcie budynek nie przetrwał do naszych czasów.
Od końca osiemnastego wieku aż do roku 1944 mieszkała tutaj rodzina Zamoyskich. Na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku nastąpiła przebudowa zapoczątkowana przez Konstantego Zamoyskiego. Powstały wówczas nowe dekoracje, a także udogodnienia takie jak łazienki czy wielkie zbiorniki na wodę w wieżach.
W roku 1903 z rozporządzenia cara Mikołaja II powstała ordynacja Kozłowiecka, wedle której majątek nie mógł ulegać podziałowi lecz był dziedziczony przez najstarszego syna.
W 1944 ówczesna właścicielka hrabina Zamoyska wywiozła część wspaniałych arcydzieł z pałacu w Kozłówce do Warszawy. Niestety nie był to dobry pomysł bowiem wszystko uległo zniszczeniu w czasie powstania warszawskiego. Natomiast w tym samym roku pałac w całości przejęła Armia Czerwona, ale (o dziwo!) niczego nie rozkradła ani nie zniszczyła. Napisaliśmy „o dziwo” ponieważ niestety pobyt wojska radzieckiego w niejednym pałacu skończył się ruiną miejsca (na przykład stało się tak w pałacu w Krasiczynie, pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim i wielu innych).
Od listopada 1944 roku pałac przejęło na własność państwo polskie. W 1979 roku powstało w nim muzeum, od 1992 nazywane Muzeum Zamoyskich.
Pałac Zamoyskich w Kozłówce – mnóstwo wspaniałości we wnętrzach.
Kiedy będziecie zwiedzali rezydencję na pewno rzuci się Wam w oczy wiele przepięknych mebli, bibelotów i obrazów. Niektóre z nich pokazują sceny z życia rodziny Zamoyskich, inne są często kopiami znanych arcydzieł malarskich znajdujących się w światowych galeriach.
Autentyczny wystrój wnętrz został zachowany taki jakim był na przełomie XIX i XX wieku. W tym plafony, piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, parkiety, lustra, kobierce i inne cudowności.
Co warto zobaczyć obok pałacu?
Jeśli będziecie w Kozłówce powinniście pójść na spacer po pięknym pałacowym parku w stylu francuskim. Warto wejść do kaplicy, gdzie zobaczycie pamiątki po kardynale Stefanie Wyszyńskim, który niejednokrotnie tu bywał. Jest również powozownia. Nie możemy nie wspomnieć też słynnej na cały kraj wystawy dzieł socrealizmu. Pokazuje ona rzeźby i obrazy o charakterze propagandowym wychwalające ustrój jaki przyniosła ze sobą Armia Czerwona. Część ekspozycji – duże posągi dawnych przywódców ZSRR i Polski znajdziecie w plenerze obok budynku ze wspomnianą sztuką socrealistyczną.
Foto: własne
4 thoughts on “Pałac Zamoyskich w Kozłówce”