Kościół Wszystkich Świętych w Gliwicach

Kościół Wszystkich Świętych w Gliwicach

Kościół Wszystkich Świętych w Gliwicach – cenny zabytek

Kościół Wszystkich Świętych w Gliwicach jest jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków tego miasta. To najstarsza murowana świątynia w centrum, a także pierwsza tutejsza fara – orientowana, trójnawowa halowa. Gotycka, masywna wysoka na 63 metry wieża widoczna jest z daleka. Sam krzyż na górze ma 3 metry wysokości (niektóre źródła podają 5 metrów). Niestety nie istnieją żadne udokumentowane wiadomości na temat czasu powstania świątyni. Przypuszcza się, że wybudowany został w połowie piętnastego wieku na miejscu innego – drewnianego. Pierwsze bowiem wzmianki o parafii w Gliwicach pochodzą z połowy XIII stulecia. Pierwotne wyposażenie  uległo zniszczeniu na skutek pożaru. Te które są obecnie wykonane zostały w stylu barokowym. Wewnątrz  znajduje się sporo cennych zabytków. Między innymi warto zwrócić uwagę na osiemnastowieczne chrzcielnicę i ambonę z płaskorzeźbami scen z życia Jezusa Chrystusa. Do cennych elementów wnętrza należą też zabytkowe obrazy, monstrancje, relikwiarze.

W kościele znajdują się dwie piętnastowieczne kaplice – kaplica Świętego Krzyża i kaplica Matki Boskiej. Ta ostatnia ze średniowieczną polichromią.

Panorama miasta – wejście na wieżę kościoła Wszystkich Świętych

W miesiącach letnich możliwe jest wejście na wieżę (na poziom 57 metrów), skąd przy dobrej pogodzie można podziwiać piękną panoramę Gliwic.

Za symboliczne 5 złotych można wejść razem z przewodnikiem na wysokość niespełna 60 metrów, by z balkonu zobaczyć przepiękną panoramę miasta.

Jak na dłoni widać więc Rynek, zabytkowe zabudowania Starego Miasta, a nieopodal katedrę. Nieco dalej port, neogotycki wysoki kościół św. Bartłomieja, a także nieco podobny do paryskiej wieży Eiffla maszt historycznej radiostacji. Po drodze na górę przewodnik razem z wycieczką zatrzymują się kilkakrotnie dla odpoczynku. Wtedy można dowiedzieć się co nieco o historii i ciekawostkach miasta oraz pooglądać stare fotografie.

Przyjemność niestety nie jest dla wszystkich. Osoby z problemami zdrowotnymi muszą zrezygnować, ponieważ schody są wąskie, kręte i strome. Ale jeśli ktoś ma wystarczająco dużo sił warto wejść.

Po uprzednim umówieniu się z przewodnikiem możliwe jest też wchodzenie na wieżę wieczorem, by podziwiać nocną panoramę Gliwic.

Foto: własne

Dodaj komentarz