Miasto Włodawa nad Bugiem

Miasto Włodawa nad Bugiem

Miasto Włodawa należy do najbardziej na wschód wysuniętych miejscowości w Polsce. Bardzo blisko jest stąd do granicy nad Bugiem zarówno z Białorusią, jak też i z Ukrainą.

Miasto Włodawa na Polesiu

Pod względem administracyjnym Włodawa należy do województwa lubelskiego. Jest siedzibą powiatu, mimo, że liczba ludności w tym mieście wynosi tylko około 13 tysięcy osób. Prawa miejskie zostały nadane Włodawie już w wieku szesnastym, a dokładniej  roku 1534. Przez Włodawę przepływa rzeka Bug i mniej znany jego dopływ – Włodawka.

Polesie czyli tutejsze okolice są piękne pod względem krajobrazowym. Dokładniej są to tereny pogranicza Lubelszczyzny i Podlasia. Niegdyś też nazywane Ziemią Chełmińską (do miasta Chełm jest stąd całkiem niedaleko), albo  Rusią Czerwoną.

Historia Włodawy – co warto wiedzieć?

Pierwsze historyczne wzmianki na temat Włodawy pojawiają się w dokumentach z trzynastego wieku. Od zarania dziejów mieszali się tutaj przedstawiciele narodowości polskiej, ruskiej i żydowskiej. Zdarzali się także Niemcy, Ormianie, a nawet Czesi. Wielokulturowość do dzisiaj zauważycie po zabytkowych świątyniach – kościele katolickim, cerkwi prawosławnej i synagodze mojżeszowej. W siedemnastym stuleciu był tu również prężnie działający ośrodek kalwiński. Dla zachowania wiary katolickiej właściciele miasta (rodzina Leszczyńskich) sprowadzili tutaj ojców paulinów z Jasnej Góry i ufundowali klasztor.

Rozwojowi gospodarczemu od zawsze pomagała rzeka Bug, dzięki której łatwo było sprowadzać drogą wodną towary na handel. Natomiast konflikty zbrojne, takie jak z wojskami Chmielnickiego (rok 1648) lub ze Szwedami (1657) rozwój ten hamowały i osłabiały.

W czasie zaborów na krótko miasto Włodawa dostało się pod panowanie Austrii. Natomiast po roku 1815 okolica znalazła się na terenie Rosji. Mieszkańcy nie raz włączali się w walki powstańcze przeciwko zaborcom, przez co ściągali na siebie represje i nasilenie rusyfikacji.

W czasie II wojny światowej większość żydowskich mieszkańców miasta została zamordowana. Między innymi w obozie koncentracyjnym Sobibór. Intensywnie działały tu też jednostki UPA, które nawet po zakończeniu II wojny światowej prowadziły walki przeciwko Polakom.

Miasto Włodawa – najcenniejsze zabytki

Do najciekawszych zabytków Włodawy należy piękny barokowy osiemnastowieczny kościół świętego Ludwika. Jego projekt wykonał włoski architekt Paweł Fontana. Styl bizantyjsko – rosyjski z elementami klasycyzmu reprezentuje dziewiętnastowieczna cerkiew prawosławna Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Natomiast dawna osiemnastowieczna Wielka Synagoga jest dzisiaj budynkiem muzealnym, w którym poznacie historię i kulturę Żydów.

Na Rynku znajduje się tak zwany Czworobok czyli budowla w kształcie kwadratu, w której mieszczą się kramy kupieckie. W przeszłości prawie wszystkie należały do Żydów.

Okolice Włodawy – co warto zobaczyć?

Niedaleko Włodawy nad Jeziorem Białym znajduje się znana miejscowość wypoczynkowa Okuninka. Warto pojechać do sanktuarium w Kodniu, Sanktuarium w Orchówku, albo też prawosławnego sanktuarium w Jabłecznej.

Foto: własne

2 thoughts on “Miasto Włodawa – co warto wiedzieć?

Dodaj komentarz