Zabytkowa kopalnia srebra – Tarnowskie Góry

4
kopalnia-srebra w Tarnowskich Górach

kopalnia-srebra w Tarnowskich Górach

Zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach – atrakcja na liście UNESCO

Zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach jest jedną z najciekawszych atrakcji Szlaku Zabytków Techniki na Górnym Śląsku. Doczekała się w 2017 roku wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na powierzchni

Zanim zjedziecie w dół możecie też sporo dowiedzieć się już na powierzchni. Najpierw w sali kinowej obejrzycie krótki film o historii tutejszego górnictwa. Na przykład, że wydobywanie kruszcu odbywało się tutaj od XVIII wieku, a więc w czasach, kiedy nie znane były jeszcze żadne górnicze maszyny. Zakład nazywał się wtedy kopalnia „Fryderyk”. Górnicy zdani byli na siłę własnych rąk, wyposażonych w kilofy, łopaty i inne proste narzędzia. Wkrótce po wynalezieniu maszyny parowej,  a później też innych urządzeń coraz łatwiejsze stało się wydobywanie i transport urobku na powierzchnię. Chociaż do dziś praca górnika należy do najcięższych, najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych.

W tarnogórskiej kopalni srebra wydobycie zakończyło się na początku XX wieku.

Jeszcze na powierzchni zobaczycie też wystawę multimedialną na temat pracy w kopalni. Przy okazji każdy dowie się co to jest galena (minerał – ruda ołowiu, z której pozyskiwano właśnie ołów, a także srebro).  Natomiast przy wejściu jest mała wystawa minerałów, a także zabytkowych przedmiotów ze srebra – dzbanki, wazy, patery, sztućce.

Zabytkowa kopalnia srebra pod ziemią

Podziemna trasa turystyczna ma 1740 metrów, a znajduje się na głębokości 40 metrów pod powierzchnią.  Co ciekawe cała długość podziemnych chodników łącznie wynosi około 150 kilometrów.

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Na początku każdy turysta obowiązkowo musi założyć kask na głowę. Jest to naprawdę potrzebne bo miejscami chodniki są bardzo niskie, trzeba iść mocno pochylonym i niejeden nabiłby sobie guza.

Pod ziemią przewodnicy pokazują między innymi dawne wyrobiska, także warunki pracy dawnych górników (gwarków), podziemne źródełko, kapliczkę świętej Barbary, rosnące pod ziemią grzyby (niejadalne). Jedną z najciekawszych atrakcji jest dziesięciominutowy rejs podziemnymi łodziami.

Skansen maszyn parowych

Na zewnątrz kopalni znajduje się ciekawy skansen maszyn parowych, a w nim istnieje możliwość krótkiej przejażdżki skansenowym pociągiem.

Niedaleko stąd, na terenie parku w Reptach jest jeszcze druga podziemna trasa turystyczna – Sztolnia Czarnego Pstrąga.

Foto: własne

4 thoughts on “Zabytkowa kopalnia srebra – Tarnowskie Góry

Dodaj komentarz