Kopalnia Guido w Zabrzu
Kopalnia Guido jest chyba najsłynniejszą atrakcją turystyczną tego miasta i jedną z najsłynniejszych na Górnym Śląsku.
Kopalnia Guido w Zabrzu – Szlak Zabytków Techniki
Na naszej stronie opisywaliśmy już całkiem sporo podziemnych tras turystycznych Górnego Śląska. Jedną z takich jest Zabytkowa Kopalnie Guido w Zabrzu, ale też między innymi Sztolnia Królowa Luiza także w Zabrzu. Wiele bowiem zakładów przemysłowych regionu została przekształcona w muzea i inne atrakcje turystyczne. Na przykład niektóre z dawnych kopalnianych szybów stały się wieżami widokowymi.
Zabytkowa kopalnia węgla – praca górników w kopalni
Kopalnia Guido pozwala poznać jak wyglądała dawniej (a w niektórych miejscach także i dziś) praca górników.
Na dół zjedziecie na przykład typową kopalnianą windą (tak zwana potocznie „szola”). Przejdziecie się też podziemnym korytarzem. Trasa przeznaczona dla gości liczy około 5 kilometrów długości.
Podczas wycieczki zobaczycie po drodze różne maszyny górnicze, które specjalnie dla Was uruchomi na chwilę przewodnik.
Sporą atrakcją będzie jazda kolejką podwieszaną. Jedyną taką na świecie udostępnioną dla turystów.
Podziemny „dom kultury”
Oprócz typowego zwiedzania kopalni Guido z przewodnikiem możecie zafundować tu sobie piwo w najniżej położonym pubie. Jest to 320 metrów pod ziemią. Oprócz tego jest okazja aby wybrać się na podziemny koncert, event, albo inne wydarzenie kulturalne.
Zwiedzanie kopalni Guido – kilka wariantów wycieczek
Przy kasie biletowej jest możliwość wyboru jednego z kilku równych wariantów zwiedzania. Można wybrać się na poziom św. Barbary – 170 metrów pod ziemią, albo jeszcze głębiej. Nawet do 355 metrów pod ziemią (to w wariancie „Mroki kopalni” i „Górnicza Szychta”)).
Górnicza szychta pozwoli Wam poczuć się jakbyście byli prawdziwymi górnikami w pracy.
Na początku każdej wycieczki dostaniecie hełm, który na pewno się przyda bowiem momentami trzeba będzie przejść bardzo niskim korytarzem.
Krótka Historia kopalni Guido
Założycielem kopalni był książę Guido Henckel von Donnersmarck. Praca tutaj zaczęła się w roku 1855. Ze względu na kończące się pokłady węgla kamiennego już w 1928 r. szyb Guido został unieruchomiony, a szyb kolejowy przestał pełnić funkcję szybu wydobywczego. Natomiast w roku 1967 zakład został przekształcony w Kopalnię Doświadczalną Węgla Kamiennego „M-300”, w której testowano nowe urządzenia i maszyny górnicze.
Już w roku 1982 na poziomie 170 merów pod ziemią utworzono Skansen Górniczy Guido udostępniony do zwiedzania. Natomiast od 2007 dostępne dla turystów są także korytarze na poziomie 320 i 355.
Proces rewitalizacji Sztolni i Kopalni Guido odbił się szerokim echem w kraju i za granicą. Został uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Do najważniejszych należy z pewnością, przyznana w 2019 roku przez Komisję Europejską i Stowarzyszenie Europa Nostra Nagroda Dziedzictwa Europejskiego /Nagroda Europa Nostra
Zabytkowa Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza – Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido, także Sztolnia Królowa Luiza, jak również opisany na naszej stronie Park Techniki Wojskowej należą do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które sprawuje na nimi patronat. Jest to instytucja kultury miasta Zabrze.
2 thoughts on “Kopalnia Guido w Zabrzu”