Pałac Prezydencki w Wilnie – Litwa
Pałac Prezydencki w Wilnie – dawniej siedziba biskupów
Pałac Prezydencki w Wilnie – obecna siedziba głowy państwa litewskiego należał kiedyś do tutejszych biskupów. Powstał w XIV wieku z woli króla Władysława Jagiełły. Niestety pierwotny kształt budowli nie dotarł do naszych czasów bowiem kolejni właściciele raz po raz dokonywali w nim licznych przeróbek. Między innymi zaczynając od gotyku, przez styl renesansowy i jeszcze kilka następnych. Prócz tego zdarzały się pożary, a zniszczenia wymuszały odbudowę. Tak więc obecnie architektura pałacu bardzo odbiega od tej jaka tu była kilkaset lat temu. Według źródeł w szesnastym stuleciu wokół budynku rozciągał się piękny ogród, którego także już nie ma.
Styl klasycystyczny, empire i krótka historia pałacu
W 1792 roku nadano rezydencji styl klasycystyczny według projektu Wawrzyńca Gucewicza. Jednakże dzisiejszy wygląd pałacu jest efektem ostatniej przebudowy – w stylu empire, która miała miejsce w XIX wieku. Autorem zmian był Wasilij Stasow.
Ponieważ po rozbiorach Wilno dostało się pod panowanie Rosji pałac przejęli carowie i gubernatorowie. Mieszkali tu między innymi Michaił Murawiow, Michaił Kutuzow, gościł imperator Aleksander I. Natomiast wcześniej w czasie wojen napoleońskich miał tu swoją kwaterę sztab armii francuskiej z Napoleonem Bonaparte na czele. W latach międzywojennych XX wieku był siedzibą MSZ Litwy. Bywał w pałacu również Józef Piłsudski. W czasie ZSRR pałac miał różne przeznaczenia. Była tu więc na przykład siedziba wojska, galeria sztuki, Pałac Pracowników Kultury. Od 1997 jest to oficjalna siedziba prezydentów Litwy.
Architektura i wygląd
Duży okazały budynek ma dwie kondygnacje. Stoi przy również wielkim placu Szymona Dowkonta. Uwagę przyciągają bardzo charakterystyczne kolumny doryckie. Jest ich osiem. Na piętrze znajdują się reprezentacyjne sale, z których najsłynniejsza jest sala biała. Odbywają się w niej często oficjalne uroczystości. Tutaj są przyjmowane delegacje prezydentów i osobistości innych państw. Warto spojrzeć na maszt nad pałacem, na którym wisi flaga prezydencka. Kiedy flaga ta powiewa nad pałacem znaczy, że prezydent znajduje się na terenie kraju, a kiedy jest opuszczona wyjechał za granicę.
Przed budynkiem są jeszcze trzy maszty flagowe. Zazwyczaj powiewają na nich flagi litewskie, ale na okazję przyjazdu ważnych osobistości z zagranicy dwie z nich są zamieniane na barwy państwa, którego gość jest reprezentantem.
Istnieje możliwość zwiedzania pałacu po uprzednim uzgodnieniu tego z administracją budynku. Tylko w soboty.
Co w pobliżu?
W Wilnie jest mnóstwo pięknych miejsc do zwiedzania. Polecamy między innymi Ostrą Bramę, kościół św. Kazimierza, kościół na Antokolu.
Foto: własne