Sanktuarium w Rokitnie koło Błonia – Mazowsze

0
Sanktuarium w Rokitnie koło Błonia

Sanktuarium w Rokitnie koło Błonia

Sanktuarium w Rokitnie koło Błonia – Matki Bożej Prymasowskiej Wspomożycielki

Sanktuarium w Rokitnie koło Błonia znajduje się 25 km na zachód od Warszawy. Dokładniej w połowie drogi między Błoniem, a Brwinowem. Przy drodze krajowej nr 720. Kościół nie jest wielką budowlą. Stoi prawie samotnie, wśród płaskich, mazowieckich pól. Wydaje się znacznie większy i bardziej majestatyczny niż jest w rzeczywistości. Nie sposób go nie zauważyć. Najłatwiej dotrzecie tam samochodem, ale można też odbyć kilkukilometrową pieszą pielgrzymkę z Błonia lub Brwinowa, do których łatwo i szybko dotrzecie koleją.

Samo Rokitno Majątek jest to niewielka osada licząca zaledwie kilkudziesięciu mieszkańców, ale jednocześnie jedna z najstarszych na Mazowszu. Jej początki sięgają początków państwa polskiego, a pierwsza osada w Rokitnie datowana jest na X-XI w.

Jedna z lokalnych legend opowiada, że na wzgórzu, na rozstaju dróg pojawiła się Matka Boża i obserwowała życie okolicznych mieszkańców. Gdy zobaczyła, że w dziupli wierzby ukrywa się diabeł Rokita, który kusi do złego przepędziła go, a mieszkańców obdarzyła łaskami. Odtąd wieś nosi nazwę Rokitno, a w kościele pojawił się obraz Maryjny.

Obraz Maryjny w Rokitnie.

Wizerunek umieszczony w ołtarzu głównym stanowi cel licznych pielgrzymek. Został namalowany temperą na desce przez nieznanego artystę na przełomie XVI i XVII wieku. Nieznane też jest jego pochodzenie, ale prawdopodobnie przywiózł go któryś z kasztelanów po jednej z wypraw na wschód. Przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus trzymającym lewą rękę na Piśmie Świętym.

Kardynał Stefan Wyszyński nazwał obraz imieniem Matki Bożej Prymasowskiej Wspomożycielki. Miejsce jest bowiem chętnie odwiedzane przez przez prymasów. Na stronie parafialnej możemy przeczytać zdanie: „Prymasi Rzeczypospolitej, ilekroć udawali się do Stolicy z Gniezna, Kniejowa czy Łowicza, przybywali by oddać hołd Matce Bożej”. Przed obrazem modlił się w XVII w. prymas Wacław Leszczyński, prymas August Hlond, prymas Stefan Wyszyński i prymas Józef Glemp, który w 2005 uroczyście koronował wizerunek. Nazywano ją także: Pocieszycielką Pól i Lasów Mazowsza, Matką Bożą od Nawróceń, a także zgodnie z wezwaniem kościoła Matką Bożą Wniebowziętą.

Krótka historia kościoła

Według dokumentów z 1603 r. w Rokitnie istniały dwa drewniane kościoły św. Wojciecha i św. Jakuba Apostoła, których unia nastąpiła w 1704 r. Kościół św. Wojciecha ostatecznie przestał istnieć pod koniec XVIII wieku, zaś między rokiem 1693, a 1701 rozpoczęto budowę obecnej murowanej, barokowej świątyni. Wtedy pod wezwaniem św. Jakuba. Projekt przygotował Tomasza Belotti. Różne zawirowania historyczne sprawiły, że prace zakończyły się znacznie później, a konsekracja odbyła się dopiero w 1797 r. Wraz z budową rozwijał się kult cudownego obrazu.

Na dawnych fotografiach możecie zobaczyć, że kościół miał kiedyś dwie wieże. Niestety wojny światowe nie oszczędziły zabytku. Podczas I wojny w wyniku ostrzału artyleryjskiego budynek został poważnie uszkodzony, a ołtarz główny całkowicie zniszczony. Z wyjątkiem obrazu, który zachował się nietknięty. W 1917 roku rozpoczęła się rekonstrukcja. W 1931 nastąpiła ponowna konsekracja, a miejsce otrzymało nowe wezwanie – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Kolejne zniszczenia (na szczęście nieco mniejsze) przyniosła II wojna światowa. I znów trzeba było odbudowywać. Jeszcze jednej konsekracji dokonał w 1968 wspomniany wyżej kardynał Wyszyński. Niestety do dzisiaj nie zrekonstruowano zburzonych wież. Obok świątyni stoi natomiast eklektyczna osiemnastowieczna dzwonnica przebudowana na początku XX stulecia.

Co jeszcze w najbliższej w okolicy

Przy okazji zwiedzania sanktuarium w Rokitnie można odwiedzić Żuków. Jest to jedna z pobliskich wsi z zabytkowym, drewnianym kościołem z XVII wieku. Proponujemy też Łysą Górę – pozostałość starego, książęcego grodziska z XIII w w Błoniu. Także w Błoniu warto zobaczyć jeszcze wczesnogotycki Kościół Św. Trójcy z 1257 r. przebudowany w okresie baroku.

Niedaleko stąd także do Miasta-Ogrodu Podkowy Leśnej z Kościołem św. KrzysztofaMuzeum Motoryzacji w Otrębusach lub siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Karolinie.

Ciekawostki

Sanktuarium w Rokitnie leży na trasie Warszawskiej Drogi św. Jakuba prowadzącej z Warszawy do Częstochowy. Prowadzi ona przez najstarszy trakt Via Regia łączącej się z europejską siecią Dróg św. Jakuba.

Nie każdy wie, ale w Polsce istnieją aż dwa Sanktuaria Maryjne w Rokitnie. Drugie to Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie koło Międzyrzecza na Pojezierzu Lubuskim.

Tekst & Foto: Roman Frej

Dodaj komentarz