Ciekawostki i atrakcje turystyczne Zambii

Ciekawostki i atrakcje turystyczne Zambii

Ciekawostki i atrakcje turystyczne Zambii – witamy Afrykę

Zambia to południowoafrykańskie państwo bez dostępu do morza, które niedawno znalazło się na celowniku turystów. Co nie zaskakuje, biorąc pod uwagę bogactwo flory i fauny, jakimi dysponuje ten kraj. Wodospady Wiktorii, które należą do najsłynniejszych atrakcji przyrodniczych Zambii, to tylko jeden z wielu przykładów spektakularnych widoków, jakie można tam zobaczyć na żywo. Dodając do tego egzotyczną kulturę i ciekawą tradycję, można mieć pewność, że to idealny kierunek na wyjazd pełen wrażeń. Zambia to prawdziwa gratka dla osób szukających prawdziwej przygody oraz zapierających dech w piersiach krajobrazów, która jest tajemnicza i piękna jednocześnie. Poznajcie najlepsze ciekawostki i atrakcje turystyczne Zambii.

Historia, klimat i położenie Zambii

Pierwszy, znany lud zamieszkujący Zambię to Buszmeni – rdzenny lud, wywodzący się z Afryki Południowej, uznawany za jedną z najstarszych ras ludzkości. Następnie, zostali oni wyparci przez ludy Bantu (w okolicach VI wieku), a w kolejnych wiekach przez inne twory plemienne. Za jednego z europejskich odkrywców Zambii uznaje się David’a Livingstone’a – to właśnie on nazwał słynny Wodospad Wiktorii, oddając w ten sposób hołd brytyjskiej monarchini. W 1902 roku włączono Zambię do Brytyjskiej Kompanii Afryki Południowej. Odzyskanie niepodległości przez ten kraj nastąpiło w 1964 roku.

Zambia jest położona w Afryce Południowej, graniczy z m.in. Angolą i Demokratyczną Republiką Konga. Leży w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego, co oznacza że występują w niej pora sucha i deszczowa. Pierwsza z nich trwa od kwietnia do listopada (najlepsza pora na wyjazd do Zambii), ulewne deszcze i burze nawiedzają zaś ten kraj od listopada do kwietnia.

Najważniejsze atrakcje Zambii

Zambia jest jednym z najbiedniejszych państw na świecie, co kontrastuje z niebywałym bogactwem naturalnym, który coraz chętniej odkrywają zagraniczni turyści. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy podziwiania bajkowych pejzaży (np. Wodospady Wiktorii, jezioro Tanganika), fani aktywnego wypoczynku (afrykańskie safari), a nawet zapaleni wędkarze (rzeka Zambezi, jezioro Kariba). Jakie dokładnie atrakcje turystyczne warto zaplanować w Zambii?

Wodospady Wiktorii

Uznawane za jeden z siedmiu cudów świata, pod koniec XX wieku – wraz z całym Parkiem Narodowym Wodospadów Wiktorii – zostały wpisane na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Kaskady wodospadu sięgają 100 metrów wysokości, a ich szerokość wynosi niemal 2 km, wypływają one z rzeki Zambezi (stanowiącej jednocześnie granicę z Zimbabwe). Majestatyczne Wodospady zachwycą każdego turystę, a można je podziwiać na kilka sposobów: z lotu ptaka (lecąc helikopterem), podczas rejsu, a dla żądnych adrenaliny – skacząc na bungee.

Safari w jednym z parków narodowych

Stada słoni nad rozlewiskiem, biegające po równinach bawoły, dzikie lamparty, lwy, hieny, żyrafy i kilkaset gatunków ptaków. Zwierzęta te oraz znacznie więcej można zobaczyć decydując się na safari w Zambii. Wszystkie najbardziej kojarzone z Afryką gatunki zwierząt zamieszkują właśnie ten kraj. Dlatego więc osoby, które marzą o wzięciu udziału w prawdziwym safari powinny udać się do Zambii. Parki Narodowe, które szczególnie warto odwiedzić w tym celu to m.in. Park Narodowy Kafue (jeden z największych na świecie). Wart wspomnienia jest także Park Narodowy Dolnej Zambezi (oferujący możliwość pływania łódką po Zambezi) i również Park Narodowy Południowej Luangwy.

Wędkowanie w zambijskich jeziorach

Zambia jest prawdziwym królestwem jezior, przez co stanowi raj dla wędkarzy. To w niej położona jest południowa część najdłuższego jeziora słodkowodnego na świecie, czyli Tanganiki. Osoby, które pragną złowić niezwykłe okazy powinny wybrać się też nad Karibę. Co ciekawe, podczas takiej wyprawy poza rybami, można też spotkać hipopotamy oraz krokodyle! Niezwykłe emocje przeżywają również turyści decydujący się na rafting lub przejażdżkę łódką motorową po rzece Zambezi.

Lusaka – stolica Zambii

Lusaka to stolica i zarazem największe miasto Zambii. Została założona w 1905 roku przez Europejczyków. Pragnąc poczuć prawdziwie afrykański klimat, należy koniecznie udać się do tego miasta i poznać kulturę oraz obyczajowość Zambii. Punktem, którego nie można przy tym pominąć jest Kabwata Cultural Village – popularny targ z rękodziełem, gdzie można znaleźć wspaniałe pamiątki. Styl życia i historię Zambii zobaczycie też odwiedzając Muzeum Narodowe oraz zambijską Statuę Wolności. Natomiast miłośnicy przyrody powinny z kolei udać się do Kalimba Reptile Park (park gadów) i Munda Wanga Environmental Park (ogród botaniczny).

Kultura i religia – garść ciekawostek

Językiem urzędowym obowiązującym w Zambii jest angielski, dlatego zagraniczni turyści nie mają problemy z porozumieniem się z mieszkańcami Zambii. Mieszkańcy używają też kilkudziesięciu (dokładnie 72.) języków afrykańskich. Kultura Zambii to niespotykany nigdzie indziej zlepek kulturowy. Obejmuje ponad 70 różnych grup etnicznych. Co najważniejsze – żyją one ze sobą w harmonii, tworząc wspólne tradycje. Mimo że duże znaczenie mają tutaj obrzędy plemienne, to zdecydowana większość mieszkańców Zambii stanowią chrześcijanie (ok. 97,6 proc.).

W położonym w Zambii Katondwe, mieści się Szpital im. Najświętszego Serca Pana Jezusa prowadzony przez polskie Siostry Służebniczki Starowiejskie (katondwe.pl). Jego początki sięgają 1910 roku, a wszystkie świadczone tam usługi są bezpłatne. Obecnie, szpital jest w stanie przyjąć 100 pacjentów jednocześnie. Natomiast jego działalność wciąż rozwija się dzięki pomocy dobroczyńców z całego świata. Warto do nich dołączyć, wspierając działalność szpitala, który codziennie zmaga się z brakami sprzętowymi, lekowymi oraz kadrowymi. Piękno Zambii tkwi bowiem nie tylko w przyrodzie, ale też wspaniałych ludziach.  Warto o tym pamiętać, wybierając się do tego niezwykłego miejsca.

Tekst & Foto: przysłane przez pracownika Katondwe Sacred Hospital (Michał Sławiński)

Ps. Na naszej stronie robi się coraz bardziej egzotycznie. Mamy już Bangkok, Dubaj, Jordanię, teraz Zambia. Ciekawe co będzie następne?

Dodaj komentarz