Bodzentyn - miasto na Kielecczyźnie

Bodzentyn - miasto na Kielecczyźnie

Bodzentyn – miasto u podnóża Gór Świętokrzyskich

Jeśli będziecie w pobliżu Gór Świętokrzyskich warto zaliczyć także Bodzentyn – miasto niewielkie, ale ciekawe. Jego założycielem był krakowski biskup Bodzant z Jankowa. Powierzchnia Bodzentyna liczy niespełna 9 kilometrów kwadratowych, a stałych mieszkańców żyje tu około 2000. Już w 1355 roku otrzymał prawa miejskie, które utracił na ponad sto lat w 1870 (do 1994). Tutejsze sprawy powiatowe załatwia się w Kielcach do których odległość wynosi około 30 kilometrów. Od początku XIX stulecia (lata zaborów) było to miasto rządowe Królestwa Kongresowego, czyli niesamodzielnego państwa całkowicie podległego Imperium Rosyjskiemu. W Bodzentynie ma swoją siedzibę dyrekcja Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Warto też wiedzieć, że niegdyś odbywały się tu słynne na całą okolicę targi końskie.

Kościół Wniebowzięcia N.M.P. i św. Stanisława

Jest to jeden z najcenniejszych zabytków nie tylko tego małego miasteczka, ale całego województwa świętokrzyskiego. Powstał w stylu gotyckim w połowie piętnastego stulecia. W czasie wieków był przebudowywany, na przykład z powodu uszkodzeń, jakie zdarzyły się w czasie potopu szwedzkiego. Wewnątrz uwagę przyciągają piękne ołtarze, obrazy i rzeźby. Między innymi w ołtarzu głównym widnieje duży obraz ze sceną ukrzyżowania. Według pierwotnych zamiarów miał on zdobić wnętrze katedry wawelskiej, a powstał na zlecenie króla Zygmunta Starego. Cenny jest też tryptyk autorstwa Marcina Czarnego. Świątynia stoi w bezpośrednim sąsiedztwie ładnego i zadbanego Rynku.

Ruiny zamku

Inną ciekawostką przyciągającą turystów do Bodzentyna są ruiny zamku. Jego fundatorem był kolejny biskup Florian z Mokrska. Budowla powstała na wysokiej skarpie w czternastym stuleciu. Zamek przydał się między innymi na nocleg królowi Władysławowi Jagielle kiedy ten zmierzał z pielgrzymką na Święty Krzyż. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany, a z biegiem czasu z budowli obronnej przekształcał się w rezydencję. Jednakże obecnie niewiele już z niego zostało. Zachowały się wysokie ściany z otworami okiennymi i resztki portalu.

Bodzentyn – miasto czyli co jeszcze tu mamy?

Na wspomnienie zasługuje także siedemnastowieczny kościół świętego Ducha. Co ciekawe przez długi czas (około 100 lat) był on ruiną. Odbudowany i ponownie poświęcony został dopiero w XXI wieku. W mieście możecie też znaleźć drugi rynek, cmentarz wojenny, cmentarz żydowski i trochę zabytkowych kamienic. Przechodzi tędy kilka szlaków turystycznych. Niebieski z Wąchocka do Cedzyny, zielony ze Starachowic do Łącznej. Natomiast czerwony rowerowy prowadzi do Nowej Słupi.

 

Foto: własne

Dodaj komentarz