Muzeum Ludowe w Sromowie

Muzeum Ludowe w Sromowie

Muzeum Ludowe w Sromowie – atrakcja dla całej rodziny

Muzeum Ludowe w Sromowie niedaleko Łowicza warto zaliczyć razem z dziećmi. Jest tu bowiem między innymi duża ruchoma szopka, a także inne atrakcje, które z pewnością Was zainteresują. Całość należy do rodziny Brzozowskich, a pierwszym pomysłodawcą i twórcą dzieła był Julian Brzozowski. Wszystko zaczęło się już w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy powstały pierwsze rzeźbione figurki. Początkowo wypełniały one pomieszczenia prywatnego domu. Warto też wspomnieć, że przez długi czas prace rzeźbiarskie pan Julian łączył z obowiązkami rolnika. Natomiast publiczność mogła zobaczyć efekty dopiero po blisko  dwudziestu latach. Teraz wystawa zajmuje ogród i 4 pawilony, a pierwszy z nich pojawił się w roku 1972.

Co my tu mamy?

W pawilonie pierwszym zobaczycie około 400 drewnianych rzeźb. Większość z nich jest ruchoma. Przedstawiają scenki ludowe według kilku tematów takich jak na przykład Boże Narodzenie, Boże Ciało czy wesele. Niektóre figurki uruchamiają się za pomocą specjalnych korbek.

W drugim budynku na tle „Czterech pór roku” spotkacie polskich sportowców – Kamila Stocha, Adama Małysza, Justynę Kowalczyk i Zbigniewa Bródkę. Prócz tego znajdziecie kolorowe „pająki” jakie wisiały niegdyś nad głowami mieszkańców wiejskich chat, stroje ludowe, skrzynie posagowe i słynne łowickie papierowe wycinanki. Natomiast pawilon trzeci i czwarty jest wystawą dawnych powozów. Zobaczycie w nich przeróżne wozy, bryczki i wolanty. W sumie jest tego około 40 sztuk. Do tego narzędzia rolnicze i końskie uprzęże. Spójrzcie jak cała rzeźbiona rodzina wybiera się z prosiakami na targ.

Ciekawe rzeźby i figurki zauważycie także w ogrodzie pomiędzy wspomnianymi wyżej pawilonami.

Trochę informacji praktycznych

Wystawa czynna jest w sezonie od marca do listopada. W sąsiedztwie jest duży bezpłatny parking. Gości oprowadzają gospodarze – członkowie rodziny Brzozowskich. Natomiast więcej informacji znajdziecie na stronie firmowej Muzeum https://www.muzeumludowe.pl/

Nr telefonu: tel. 046 838 44 72

Polecamy też inne szopki

Muzeum Ludowe w Sromowie przypomniało nam inne szopki, które warto zaliczyć. Polecamy na przykład te w Panewnikach – dzielnicy Katowic, albo też słynne szopki krakowskie. Pamiętamy też ruchomą dużą całoroczną szopkę w sanktuarium w Tuchowie niedaleko Tarnowa

Foto: od właścicieli Muzeum Ludowego w Sromowie.

Dodaj komentarz