Muzeum Ludowe w Sromowie

Muzeum Ludowe w Sromowie

Muzeum Ludowe w Sromowie niedaleko Łowicza warto zaliczyć razem z dziećmi. Jest tu bowiem między innymi duża ruchoma szopka, a także inne atrakcje, które z pewnością Was zainteresują. Całość należy do rodziny Brzozowskich, a pierwszym pomysłodawcą i twórcą dzieła był Julian Brzozowski, który uruchomił własnoręcznie wykonane lipowe rzeźby.

Muzeum Ludowe w Sromowie

Pierwsze figury powstały już w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Zanim urządzono tutejsze Muzeum Ludowe w Sromowie znajdowały się one w pokojach mieszkalnych prywatnego domu.

Warto też wspomnieć, że przez długi czas prace rzeźbiarskie pan Julian łączył z obowiązkami rolnika. Natomiast publiczność mogła zobaczyć efekty dopiero po blisko  dwudziestu latach. Teraz wystawa zajmuje ogród i 4 pawilony, a pierwszy z nich pojawił się w roku 1972.

Wystawa z życia łowickiej wsi?

Muzeum ludowe rodziny Brzozowskich obejmuje kilka budynków (pawilonów). W pierwszym zobaczycie około 400 drewnianych rzeźb. Większość z nich można uruchomić za pomocą specjalnych korbek. Spora część ekspozycji pokazuje święta religijne takie jak Boże Narodzenie czy Boże Ciało. Niektóre zaś zapraszają na typowe uroczystości rodzinne jak chociażby wesele.

Sportowcy, pająki, kolorowe wycinanki, stroje ludowe

W drugim budynku na tle „Czterech pór roku” spotkacie polskich sportowców – Kamila Stocha, Adama Małysza, Justynę Kowalczyk i Zbigniewa Bródkę. Prócz tego znajdziecie kolorowe „pająki” jakie wisiały niegdyś nad głowami mieszkańców wiejskich chat, stroje ludowe, skrzynie posagowe i słynne łowickie papierowe wycinanki.

Powozy i narzędzia rolnicze

Pawilon trzeci i czwarty muzeum jest wystawą dawnych powozów. Zobaczycie w nich przeróżne wozy, bryczki i wolanty. W sumie jest tego około 40 sztuk. Do tego narzędzia rolnicze i końskie uprzęże. Spójrzcie również jak cała rzeźbiona rodzina wybiera się z prosiakami na targ.

Ciekawe rzeźby i figurki zauważycie także w ogrodzie pomiędzy wspomnianymi wyżej pawilonami.

Muzeum Ludowe w Sromowie – trochę informacji praktycznych

Muzeum rodziny Brzozowskich w Sromowie czynne jest w sezonie od marca do listopada. W sąsiedztwie znajdziecie duży bezpłatny parking. Gości oprowadzają gospodarze. Natomiast więcej informacji, także godziny otwarcia znajdziecie na stronie firmowej Muzeum https://www.muzeumludowe.pl/. Muzeum Ludowe rodziny Brzozowskich należy do najciekawszych atrakcji z okolic Łowicza.

Nr telefonu: tel. 046 838 44 72

Polecamy też inne szopki

Muzeum Ludowe w Sromowie przypomniało nam inne szopki, które także warto zaliczyć. Polecamy na przykład te w Panewnikach – dzielnicy Katowic, albo też słynne szopki krakowskie. Pamiętamy również ruchomą dużą całoroczną szopkę w sanktuarium w Tuchowie niedaleko Tarnowa

Foto: od właścicieli Muzeum Ludowego w Sromowie.

Dodaj komentarz