Park pałacowy w Kozłówce

Park pałacowy w Kozłówce

Park pałacowy w Kozłówce jest tak piękny, że otrzymywał nie raz medale i wyróżnienia od ważnych instytucji w kraju. Na przykład w roku 1987 złoty medal Ministra Kultury i Sztuki za zasługi w ochronie i pielęgnacji zabytkowych założeń ogrodowych i w 1999 złoty medal w konkursie MKiDN „Na najlepsze prace z zakresu ochrony zabytkowych założeń ogrodowych”.

Park pałacowy w Kozłówce od osiemnastego wieku

W osiemnastym stuleciu wokół pałacu w Kozłówce powstał park wzorowany na słynnych ogrodach Francji i Saksonii. Duże znaczenie miała tu praca głównego architekta zabytku jakim był Józef Fontana.

Oczywiście na przestrzeni lat koncepcja i kompozycja krajobrazu nieco się zmieniały. Między innymi dodano też romantyczne nowinki czyli elementy parku w stylu angielskim wzorowane na pomysłach ogrodu i parku pałacowego w Puławach.

Następne elementy przybywały również na przełomie wieków XIX i XX. Pojawiła się wówczas neobarokowa brama, aleja lipowa, taras, z którego schody wiodły od pałacu do ogrodu. Oprócz tego trawnik, bażanciarnia, aleja do jazdy konnej, sad i coraz to liczniejsze gatunki drzew.

Niestety po II wojnie światowej lata PRL – u nie przysłużyły się do upiększenia miejsca. Przeciwnie – park w Kozłówce ulegał coraz większej degradacji. Powstały tu między innymi ogródki działkowe i pastwisko dla krów. Rewaloryzacja prowadząca do przywrócenia dawnej świetności zaczęła się dopiero w roku 1960.

Park pałacowy w Kozłówce – pomniki przyrody, pawie, alejki spacerowe

Jeśli będziecie w Kozłówce na spacer wokół pałacu koniecznie musicie się przejść. Wśród pięknie zadbanych klombów, równo przystrzyżonych trawników spacerują liczne pawie będące nie tylko atrakcją ale też ozdobą. Spróbujcie znaleźć kilka cennych drzew uznanych za pomniki przyrody. Są to dęby szypułkowe o nazwach „Bartman”, „Henryk”, „Ordynat”, także wiązy „Józef”, ” Konstanty”, i „Aleksander” oraz buk „Adam” i platan „Fryderyk”.

Kaplica, oficyny, Teatralnia i Stajnia

Chodząc po parku w Kozłówce zapewne zauważycie wejścia do kilku różnych ciekawych pomieszczeń. Niektóre z nich zwiedza się z dodatkowym biletem (na przykład zbiory sztuki czasów socrealizmu w Stajni), inne zobaczycie bezpłatnie lub z biletem zakupionym na oglądanie pałacu. Do takich należy godna uwagi kaplica wraz ze zbiorem pamiątek po kardynale Stefanie Wyszyńskim. W tak zwanej Teatralni odbywają się wystawy czasowe.

Łącznie tutejszy zespół pałacowo – parkowy obejmuje 19 hektarów parku i 15 budynków. Uwagę zwiedzających często przyciąga również zegar słoneczny.

Film & Foto: własne

3 thoughts on “Park pałacowy w Kozłówce

Dodaj komentarz