Kaplica pałacowa w Kozłówce

Kaplica pałacowa w Kozłówce

Kaplica pałacowa w Kozłówce ma osobne wejście z boku od strony ogrodu. Pomiędzy nią, a właściwym budynkiem pałacu znajduje się przejście – łącznik wykorzystany obecnie jako pomieszczenie, które przypomina obecność w pałacu księdza Stefana Wyszyńskiego. Warto tutaj zajrzeć.

Kaplica pałacowa w Kozłówce wzorowana na tej z Wersalu

Twórcy zespołu pałacowo – parkowego w Kozłówce przy tworzeniu Kaplicy wzięli za wzór tę, jaka znajduje się w najsłynniejszym pałacu świata czyli w podparyskim Wersalu. Ta mała świątynia pod wezwaniem Zwiastowania N.M.P. powstała w latach 1903 – 1909 na życzenie ordynata Konstantego Zamoyskiego. Autorem projektu był tutaj był architekt Jan Heurich.

Dużą uwagę przyciąga tutaj marmurowy ołtarz – kopia wspomnianego wyżej ołtarza wersalskiego. Płaskorzeźbę – scenę złożenia do grobu, także figury aniołów, kandelabry, krzyż i świeczniki ołtarzowe wykonała paryska firma Le Val d’Osne. Nie sposób nie zauważyć również pięknych  witraży, zwłaszcza tego nad ołtarzem głównym  ze sceną zwiastowania. Cenną wieczną lampę wykonała warszawska firma Norblin i Spółka.

Jeśli tu będziecie popatrzcie też jeszcze na ładną sztukaterię oraz kopię nagrobka Zofii z czartoryskich Zamoyskiej. Znanej niegdyś pani kozłowieckiego pałacu.

W organach z początku ubiegłego wieku zainstalowane zostało urządzenie samogrające czyli tak zwana organola. Stało się tak dlatego, że oryginalny mechanizm instrumentu zaginął.

Obecnie kaplica jest jednym z tutejszych obiektów muzealnych. Nabożeństwa odbywają się tu tylko okazjonalnie (bardzo często na śluby). Natomiast ze względu na świetną akustykę raz po raz zdarzają się tu również koncerty.

Pokój księdza Stefana Wyszyńskiego

W czasie II wojny światowej w pałacu Zamoyskich znaleźli schronienie wychowankowie Zakładu Niewidomych w Laskach. Przybyli oni wraz siostrami zakonnymi – ich opiekunkami. Posługę kapelana pełnił dla nich ksiądz Stefan Wyszyński – późniejszy kardynał, prymas Polski.

Pamiątką po jego obecności jest sąsiadujące z kaplicą pomieszczenie z licznymi pamiątkami  po tym niezwykłym mieszkańcu pałacu. Zaaranżowana ekspozycja przedstawia wystrój pokoju, jaki zajmował on w latach 1940 41. Natomiast w dniu 9 czerwca 2000 roku w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce odbyło się uroczyste odsłonięcie popiersia i tablicy dedykacyjnej. Upamiętnia ona postać Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego, a także jego pobyt w Kozłówce w czasie okupacji.

Artykuł powstał we współpracy z veturo.pl

Naszą pracę na Patronite wspiera też Krzysztof z Łodzi – pozdrawiamy

Foto: własne

2 thoughts on “Kaplica pałacowa w Kozłówce

Dodaj komentarz