Kościół i sanktuarium w Bochni
Kościół i sanktuarium w Bochni – cenny zabytek
Kościół i sanktuarium w Bochni należy do najpiękniejszych zabytków tego miasta. Oficjalnie nosi imię świętego Mikołaja. Jednak ze względu na obecność koronowanego wizerunku Maryjnego nazywany jest też Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Warto go zwiedzić na przykład podczas wycieczki do tutejszej kopalni soli.
Krótka historia kościoła
Jest to największy i najstarszy kościół w mieście. Został wzniesiony w połowie XV wieku. Na miejscu innego już nie istniejącego, który spłonął w pożarze w roku 1440. Jednak z pierwotnego gotyckiego kształtu obecnej świątyni niestety też niewiele zostało, ponieważ mocno ucierpiała w czasie potopu szwedzkiego w roku 1655. Odbudowa w stylu barokowym w 1665 roku finansowana była z funduszy przekazanych przez króla Jana Kazimierza. Piękny ołtarz główny jest młodszy o ponad sto lat. Ufundowali go konfederaci barscy, a wykonał go artysta Piotr Konecki z Gdowa. Piotr Kornecki namalował też obraz św. Mikołaja – patrona świątyni. Kaplica Matki Bożej pochodzi z roku 1777. Jej powstanie było możliwe dzięki pieniądzom zarobionym przez bocheńską kopalnię soli.
Kolejne przebudowy miały miejsce w wieku XIX i XX, kiedy dobudowana została sygnaturka, a na zewnątrz kościół odzyskał bardziej gotycki wygląd. Do rangi bazyliki mniejszej został podniesiony w roku 1998, a od roku 2003 jest też kolegiatą, przy której powstała kapituła.
Kościół i sanktuarium w Bochni – architektura i wystrój
W kościele można zauważyć mieszankę stylów – gotyckiego i baroku. Nie ma charakterystycznej dla większości świątyń wysokiej wieży, natomiast zamiast niej jest dwuspadowy zdobiony dach. Tego typu zwieńczenia nazywają się szczytami schodkowymi.
W jednej z kaplic znajduje się wspomniany wcześniej szesnastowieczny koronowany obraz Matki Bożej Różańcowej zwanej też Matką Boską Bocheńską. Natomiast warto też zwrócić uwagę na drugą kaplicę nazwaną imieniem świętej Kingi. Jej wystrój projektował słynny Jan Matejko. Cennym elementem wyposażenia tej świątyni są także piękne organy.
Szlak architektury drewnianej.
Ciekawym obiektem dla miłośników architektury drewnianej będzie dzwonnica. Stoi ona osobno obok kościoła. Pochodzi z siedemnastego wieku i należała kiedyś do innej świątyni, która już nie istnieje. Jest ona jednym z obiektów szklaku architektury drewnianej województwa małopolskiego.
foto: własne
3 thoughts on “Kościół i sanktuarium w Bochni”