Ogrody Żywiołów w Krynicy - Zdroju

Ogrody Żywiołów w Krynicy - Zdroju

Ogrody Żywiołów w Krynicy – Zdroju to nowa atrakcja miasta

Ogrody Żywiołów w Krynicy – Zdroju znajdziecie na jednym ze zboczy Góry Parkowej. Ich budowa rozpoczęła się w roku 2020. Jak zapewne domyślacie się na pewno jeszcze przez długi czas będą upiększane. Raz za razem pojawią się tu jakieś nowe elementy roślinne lub architektoniczne. Dlatego też zdajemy sobie sprawę, że za kilka lat nasz obecny wpis może być nieco nieaktualny.

Ogród zajmuje powierzchnię 5 hektarów. Jego nazwa jest nieprzypadkowa. Zainstalowano tu bowiem trochę urządzeń podobnych nieco do tych jakie znajdziecie w słynnym Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dotyczą one niektórych zjawisk fizycznych jakie można zaobserwować dzięki wodzie, powietrzu, ogniowi i wiatrowi. Niestety już na wstępie musimy napisać, że podczas naszego pobytu niektóre z tych elementów doświadczalnych nie działały. Albo były niedokładnie opisane i nie wiedzieliśmy o co w nich chodzi, albo nie widzieliśmy efektów jakie powinny się wydarzyć. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach tak było. A znajdują się tu między innymi „wodny wir”, „winda do ziemi”, rezonator akustyczny, lustrzany sześcian i jeszcze trochę innych.

Co jeszcze warto wiedzieć o Ogrodach Żywiołów?

Oprócz wspomnianych wyżej eksperymentów naukowych w ogrodach znajdziecie także platformę widokową i miniatury słynnych krynickich zabytków. Są też jak to zwykle bywa ławeczki i drewniane leżaki, siłownia plenerowa, dróżki spacerowe i roślinność upiększająca cały teren. Aby dojść do ogrodów trzeba od zdrojowego deptaka, a także od najbliższego parkingu podejść nieco pod górę. Na mieście znajduje się kilka drogowskazów, można też sobie pomóc GPS – em. Nie jest wysoko, ale jednak osoby o słabszej kondycji albo z chorymi nogami mogą mieć problem. Kursująca bowiem po stoku Góry Parkowej kolejka linowo – terenowa jeździ po przeciwległym zboczu.

Można odnieść wrażenie (oczywiście bardzo subiektywne), że powstające Ogrody Żywiołów mają być swego rodzaju konkurencją dla ogrodów sensorycznych jakie znajdziecie w Muszynie. Miejsce cieszy się sporym zainteresowaniem. Aby zaliczyć wszystkie eksperymenty, popatrzeć z góry na Krynicę i chwilę odpocząć warto przeznaczyć na tutejszy spacer co najmniej kilka godzin.

Foto: własne

Dodaj komentarz