Na Polczakówce

Na Polczakówce

Na Polczakówce czy na Królewskiej Górze?

Niezbyt wysokie wzniesienie w Gorcach (677m.n.p.m) w pobliżu Rabki – Zdrój naprawdę nazywa się Królewska Góra. Jednakże wielu tubylców i turystów, którzy przychodzą w to miejsce mówi, że byli „na Polczakówce”. A to dlatego, że celem niektórych z nich nie jest szczyt, ale tutejsza wieża widokowa. Stoi ona przy wyciągu i ośrodku narciarskim nazwanym właśnie Polczakówka. Warto tu przyjść bo rozciąga się wokoło bardzo piękny widok na okolicę. Jak na dłoni widać między innymi Babią Górę, a przy dobrej pogodzie podobno także Tatry (tak podają niektórzy autorzy w Internecie, my nie mieliśmy tego szczęścia).

Jak tu wejść?

Niestety do wieży nie prowadzi bezpośrednio żaden znakowany szlak. Najbliżej przechodzi niebieski pomiędzy Rabką – Zdrój, a Rabką – Zaryte, ale w pewnym momencie trzeba zboczyć na polną ścieżkę. Więc najlepiej pytać tubylców, albo mieć dobrą orientację na mapie. Niektórzy też radzą sobie idąc do góry wzdłuż narciarskiego wyciągu. My podjechaliśmy zboczem wzniesienia tak wysoko jak tylko możliwe (do najwyżej położonych zabudowań od strony Rabki), a potem nieznakowaną drogą przez pola było do wieży około pól godziny drogi na piechotę. Bardzo łatwo, nawet kilkuletnie dzieci dały radę.

Wieża widokowa na Polczakówce, kapliczka i wyciąg narciarski

Stoi od roku 2011. Jest drewniana ma 25 metrów wysokości. Ogólnodostępna bez żadnych opłat. Nie stoi na szczycie, ale nieco niżej. W pobliżu, niemal „po sąsiedzku” znajdziecie niewielką kapliczkę Matki Bożej Płaczącej obwieszoną mnóstwem różańców i świętych obrazków. Jest też wspomniany wyżej narciarski wyciąg.

Co w pobliżu?

Jeśli będziecie w Rabce – Zdroju polecamy spacer po pięknym parku z tężnią, i wielkim placem zabaw dla dzieci. Warto wybrać się do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Jeśli będziecie mieli szczęście to latem właśnie z wieży na Polczakówce można zauważyć starodawny pociąg retro ciągniony przez parowóz z tamtejszej lokomotywowni. Na dzieci i dorosłych czeka także park rozrywki Rabkoland z mnóstwem atrakcji do zaliczenia.

 

Foto & Video: własne

Dodaj komentarz