Pałac Mieroszewskich w Będzinie
Pałac Mieroszewskich w Będzinie – ciekawy zabytek
Pałac Mieroszewskich w Będzinie powstał w pierwszej połowie XVIII wieku, a jego pierwszym właścicielem był Kazimierz Mieroszewski. Wzór architektoniczny czerpano z modnych wówczas pałaców francuskich. Budowla reprezentuje styl barokowo – klasycystyczny. Ponieważ zabytek znajduje się na terenie dzielnicy Gzichów, bywa też czasem nazywany Pałacem Gzichowskim.
Budynek ma dwie kondygnacje. W salach na piętrze warto zwrócić uwagę na osiemnastowieczne polichromie. Między innymi malowidła z wizerunkami dawnych wodzów – Hannibala, Pompejusza, Fabiusza Kunktatora i Scypiona Afrykańskiego. Przedstawiają także medaliony portretowe, sceny polowań i rycerskich pojedynków. Wokół rozciąga się osiemnastowieczny park z licznymi starymi drzewami, z których niejedno ma ponad sto lat. Uwagę przyciągają tam dwie rzeźby – Bachusa i Flory. Wykonał je w roku 1718 Jerzy Leonard Weber.
Wystawy w Pałacu
Podobnie jak pobliski zamek, a także Podziemia będzińskie i Dom Modlitwy Mizrachi pałac Mieroszewskich w Gzichowie należy do Muzeum Zagłębia. Możecie tu zobaczyć różnego rodzaju wystawy – niektóre czasowe, a inne stałe. Popatrzcie między innymi uwagę na stylowe osiemnastowieczne i dziewiętnastowieczne wnętrza. Zobaczycie w nich na przykład dawne komody, sekretery, fotele. Są różnego rodzaju srebrne i porcelanowe bibeloty. Warto obejrzeć też przepiękne zabytkowe piece kaflowe, obrazy i tkaniny.
Na parterze ciekawostką dla nas była wystawa archeologiczna o nazwie „W łużyckiej osadzie i średniowiecznym grodzie”. Stoi tu zrekonstruowana chata łużycka, jest średniowieczna biżuteria i przedmioty codziennego użytku. Także dawna kuźnia, warsztat garbarski i szewski.
Pałac Mieroszewskich w Będzinie – trochę historii
Rodzina Mieroszewskich, od których nazwiska pochodzi nazwa budynku mieszkała w pałacu przez około 130 lat. Później dość często zmieniali się właściciele. Należał po kolei do Siemieńskich, Mycielskich, a potem znanego przemysłowca Christiana Gustawa Von Kramsta. Od roku 1890 całość znalazła się w posiadaniu Towarzystwa Kopalń i Hut Sosnowieckich. Po II wojnie światowej funkcjonowały tu jeszcze Spółdzielnia Rolnicza i Młodzieżowy Dom Kultury. Natomiast od 1982 działa w pałacu Muzeum Zagłębia.
Dokładne informacje na temat godzin otwarcia i cen biletów znajdziecie na stronie: https://muzeumzaglebia.pl/pa%C5%82ac-mieroszewskich
Przy dobrej pogodzie zachęcamy też na wycieczkę na Górę Świętej Doroty, skąd rozlega się piękny widok na okolicę. Warto odwiedzić też wspomniane wyżej inne obiekty Muzeum Zagłębia.
Foto własne