Pałac Mieroszewskich w Będzinie

Pałac Mieroszewskich w Będzinie

Pałac Mieroszewskich w Będzinie – ciekawy zabytek

Pałac Mieroszewskich w Będzinie powstał w pierwszej połowie XVIII wieku, a jego pierwszym właścicielem był Kazimierz Mieroszewski. Wzór architektoniczny czerpano z modnych wówczas pałaców francuskich. Budowla reprezentuje styl barokowo – klasycystyczny. Ponieważ zabytek znajduje się na terenie dzielnicy Gzichów, bywa też czasem nazywany Pałacem Gzichowskim.

Budynek ma dwie kondygnacje. W salach na piętrze warto zwrócić uwagę na osiemnastowieczne polichromie. Między innymi malowidła z wizerunkami dawnych wodzów – Hannibala, Pompejusza, Fabiusza Kunktatora i Scypiona Afrykańskiego. Przedstawiają także medaliony portretowe, sceny polowań i rycerskich pojedynków. Wokół rozciąga się osiemnastowieczny park z licznymi starymi drzewami, z których niejedno ma ponad sto lat. Uwagę przyciągają tam dwie rzeźby – Bachusa i Flory. Wykonał je w roku 1718 Jerzy Leonard Weber.

Wystawy w Pałacu

Podobnie jak pobliski zamek, a także Podziemia będzińskie i Dom Modlitwy Mizrachi pałac Mieroszewskich w Gzichowie należy do Muzeum Zagłębia. Możecie tu zobaczyć różnego rodzaju wystawy – niektóre czasowe, a inne stałe. Popatrzcie między innymi uwagę na stylowe osiemnastowieczne i dziewiętnastowieczne wnętrza. Zobaczycie w nich na przykład dawne komody, sekretery, fotele. Są różnego rodzaju srebrne i porcelanowe bibeloty. Warto obejrzeć też przepiękne zabytkowe piece kaflowe, obrazy i tkaniny.

Na parterze ciekawostką dla nas była wystawa archeologiczna o nazwie „W łużyckiej osadzie i średniowiecznym grodzie”. Stoi tu zrekonstruowana chata łużycka, jest średniowieczna biżuteria i przedmioty codziennego użytku. Także dawna kuźnia, warsztat garbarski i szewski.

Pałac Mieroszewskich w Będzinie – trochę historii

Rodzina Mieroszewskich, od których nazwiska pochodzi nazwa budynku mieszkała w pałacu przez około 130 lat. Później dość często zmieniali się właściciele. Należał po kolei do Siemieńskich, Mycielskich, a potem znanego przemysłowca Christiana Gustawa Von Kramsta. Od roku 1890 całość znalazła się w posiadaniu Towarzystwa Kopalń i Hut Sosnowieckich. Po II wojnie światowej funkcjonowały tu jeszcze Spółdzielnia Rolnicza i Młodzieżowy Dom Kultury. Natomiast od 1982 działa w pałacu Muzeum Zagłębia.

Dokładne informacje na temat godzin otwarcia i cen biletów znajdziecie na stronie: https://muzeumzaglebia.pl/pa%C5%82ac-mieroszewskich

Przy dobrej pogodzie zachęcamy też na wycieczkę na Górę Świętej Doroty, skąd rozlega się piękny widok na okolicę. Warto odwiedzić też wspomniane wyżej inne obiekty Muzeum Zagłębia.

Foto własne

Dodaj komentarz