Rabka – Zdrój czyli uzdrowisko dzieci
Rabka – Zdrój nazywana miastem dzieci
Rabka – Zdrój jest najpopularniejszym w Polsce uzdrowiskiem, w którym większość kuracjuszy stanowią dzieci. Dodatek „Zdrój” przy nazwie obowiązuje od roku 1999, wcześniej była po prostu Rabka. Znajduje się w Małopolsce, w powiecie nowotarskim u podnóża Gorców. Płynie tędy rzeka Raba i mniejsze potoki czyli Poniczanka, Słonka i Skomielnianka. Stałych mieszkańców żyje tu około 12 tysięcy. Jednakże ze względu na stale przebywających turystów i osób leczących się w sanatoriach jest zawsze zaludnienie większe niż wynika z oficjalnych statystyk.
Trochę historii i faktów
Początki istnienia miejscowości sięgają dwunastego lub trzynastego wieku. Wymieniana jest w pismach Bolesława Wstydliwego i Jana Długosza. Jednakże jako miasto funkcjonuje dopiero od roku 1953. Natomiast tutejsze solanki od dawna były znane z właściwości leczniczych i wykorzystywali je władający tym terenem cystersi.
Pierwsze naukowe badania tych wód miały miejsce w roku 1858. Prowadzili je chemik Adolf Aleksandrowicz i lekarz Fryderyk Skobel. Już kilka lat później powstał w Rabce pierwszy zakład kąpielowo – leczniczy. Najpierw dla dorosłych, a od roku 1864 dla dzieci. Do cennych właściwości wspomnianej wyżej solanki trzeba dodać jeszcze specyficzny dobry dla zdrowia mikroklimat. Wkrótce po II wojnie światowej leczono tu gruźlicę, a obecnie przeważnie astmę i inne choroby układu oddechowego. Chociaż… jest też jeden problem – znaczne stężenie smogu w sezonie grzewczym.
Co jeszcze warto wiedzieć o Rabce?
Nazywana jest „Miastem Dzieci Świata”. Na terenie parku rozrywki „Rabkoland” znajduje się Muzeum Orderu Uśmiechu – jedynego odznaczenia przyznawanego dorosłym przez dzieci. W tym samym Rabkolandzie jest też Muzeum Rekordów i Osobliwości. Do znanych tutejszych placówek należy również teatr „Rabcio”. Przed dworcem kolejowym zobaczycie charakterystyczny dla Rabki pomnik Świętego Mikołaja. Z tego samego dworca w miesiącach wakacyjnych można pojechać na wycieczkę zabytkowym pociągiem ciągnionym przez wielki parowóz ze skansenu w Chabówce. Od 2014 roku odbywa się tu także Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej.
Wielką część miejscowości zajmuje piękny park zdrojowy z tężnią, placami zabaw, kawiarnią, fontannami i wszelkimi innymi urządzeniami spotykanymi w parkach.
Do ciekawych zabytków miasta należy drewniany osiemnastowieczny kościół zamieniony w muzeum Władysława Orkana, obok niego stoi duży stuletni kościół św. Marii Magdaleny. Jest też w starej drewnianej chałupie Muzeum Górali i Zbójników.
Rabka – Zdrój i wędrówki po górach
Warto przejść się na spacer na niewysoką Polczakówkę (677 m.n.p.m.). Jest tam wieża widokowa z której przy dobrej pogodzie zobaczycie piękną panoramę pobliskich gór. Niestety problemem jest oznakowanie trasy, którego praktycznie nie ma. Więc aby wejść na to wzniesienie potrzebny jest dobry GPS, albo bezbłędna znajomość mapy. Może się też przydać pomoc osób, które już tam były.
Jeśli ktoś woli bardziej ambitne spacery po górach to do dyspozycji jest sporo szlaków.
czerwony przez Maciejową (815 m.n.p.m ) i Stare Wierchy (968 m.n.p.m.) na Turbacz (1310m.n.p.m.).
niebieski również na Turbacz przez Koninki i Olszówkę.
niebieski na Luboń Wielki (1022 m.n.p.m.). Jeszcze inna trasa na Luboń Wielki prowadzi kolorem
zielony na Luboń Wielki.
żółty przez Piątkową Górę (714 m.n.p.m.) i Rabską Górę (783 m.n.p.m.) do Raby Wyżnej.
Foto: własne