Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej

0
kościoły nowe

kościoły nowe

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej – największa świątynia w Polsce

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej jest największym kościołem w Polsce i jednym z największych na świecie. Dlatego poświęcamy jej osobny tekst.

Dlaczego zbudowano bazylikę w Licheniu?

Kiedy kościół świętej Doroty stawał się za ciasny by pomieścić wiernych przybywających do sanktuarium w Licheniu było coraz bardziej jasne, że konieczna jest budowa nowej świątyni. Głównym promotorem dzieła był tutejszy proboszcz, marianin  Eugeniusz Makulski. W maju 1994 roku poświęcenia placu budowy dokonał arcybiskup Józef Kowalczyk – nuncjusz papieski. Konsekracja odbyła się w czerwcu 2004 roku, a pół roku później nadano tytuł bazyliki mniejszej. W 2006 roku w ołtarzu głównym został umieszczony licheński wizerunek Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski.

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej – Architektura i wystrój

Świątynia jest pięcionawowa z transeptem. Rzadko spotyka się taki układ wnętrza kościołów. Wzniesiona została na planie krzyża. Autorką projektu była Barbara Bielecka.

Sporo tu jest symboliki. Na przykład do kościoła prowadzą 33 stopnie czyli tyle ile wynosiła liczba lat życia na ziemi Jezusa Chrystusa. Okien znajdziecie tu 365, natomiast drzwi 52, więc jak dni i tygodni w roku. Nie jest też przypadkowa liczba kolumn, a mianowicie 12. To nie tylko tyle ile miesięcy ale też apostołów. Warto wspomnieć organy – największe w Polsce i kopułę, która ma 25 metrów średnicy i 45 metrów wysokości. Powierzchnia bazyliki wynosi 23 tysiące metrów kwadratowych, jej długość 139 metrów, a szerokość transeptu 144 metry. Nawa główna ma wysokość 44 metry.

W podziemiach znajdują się kaplice, wśród nich kaplica Świętej Trójcy – najstarsza z udostępnionych do użytkowania (od 1996 roku).

Obok głównego budynku kościoła zbudowane zostały dzwonnica i wieża.  W 65 – metrowej dzwonnicy  znajduje się największy w Polsce Dzwon Maryja Bogurodzica. Trzy inne umieszczone są osobno. Smukła wieża sięga 141 metrów wysokości. Windą można tu wjechać na dwa tarasy widokowe, z których przy dobrej pogodzie podziwiamy krajobraz w odległości do 30 kilometrów.

Plac kościelny jednorazowo może zmieścić ćwierć miliona ludzi.

Co jeszcze tutaj w Licheniu.

Zachęcamy jeszcze do zwiedzenia całego sanktuarium w Licheniu, a także oddalonego stąd o 2 kilometry Lasu Grąblińskiego, gdzie miały miejsce objawienia Maryjne. Tym dwóm tematom poświęcamy osobne artykuły.

Foto & video: własne

Dodaj komentarz