Muzeum Podkarpackie w Krośnie
Muzeum Podkarpackie w Krośnie – jedna placówka, a kilka nazw w ciągu 50 lat
Muzeum Podkarpackie w Krośnie należy do najciekawszych tego typu placówek w okolicy. Powstało w roku 1954. Najpierw jako Muzeum Regionalne PTTK, a trzy lata później Muzeum w Krośnie. Nazwa zmieniała się jeszcze dwa razy i tak od 1975 do 2000 Muzeum Okręgowe a dopiero potem Muzeum Podkarpackie w Krośnie.
Siedzibą stał się jeden z najstarszych i najładniejszych zabytków miasta czyli Pałac Biskupi, który powstał w czternastym stuleciu. Na przestrzeni czasu miał jednak wielu różnych właścicieli i pełnił rozmaite funkcje.
Co my tu mamy
Muzeum Podkarpackie może poszczycić się wieloma eksponatami z kilku działów – archeologicznego, historycznego, artystycznego. Jednak to co najbardziej przyciąga turystów to największa w Europie piękna i bogata wystawa lamp naftowych czyli Dział Historii Oświetlenia. Nieprzypadkowo ekspozycja znajduje się właśnie tutaj, bowiem okolice słyną z wydobycia ropy naftowej i działalności Ignacego Łukasiewicza. Zobaczycie tu lampy nie tylko polskie ale też między innymi węgierskie, francuskie, angielskie i jeszcze jakieś inne. Prócz tego świeczniki, lampy olejne, elektryczne….sami sprawdźcie co jeszcze.
Muzeum Podkarpackie w Krośnie – a co oprócz lamp?
W muzeum krośnieńskim zobaczyć możecie nie tylko lampy. Ponieważ Krosno znane jest też z produkcji szkła i szklanych bibelotów warto przyjrzeć się kolekcji wyrobów użytkowych i artystycznych. Niektóre z nich są unikatowe i zabytkowe. W Dziale Artystycznym zwróćcie uwagę na cenny fortepian firmy Pleyel z roku 1862. Mimo iż sędziwego wieku wciąż jest sprawny i da się na nim grać. Kolekcję Działu Historycznego wypełniają między innymi dokumenty, numizmaty, militaria, dawna biżuteria i kartki pocztowe z przełomu wieków XIX i XX. No i trzeba jeszcze wspomnieć o Dziale Archeologicznym czyli efekcie przeróżnych prac wykopaliskowych.
Co w pobliżu?
W Krośnie polecamy również między innymi piękne kościoły – świętej Trójcy i kościół franciszkański. Kto chce dokładniej poznać techniki wytwarzania szklanych cacek niech wybierzcie się do Centrum Dziedzictwa Szkła. Poza miastem ale niedaleko stąd warto zwiedzić Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, a koło Jasła w Trzcinicy Skansen Archeologiczny Karpacka Troja. Miłośników górskich wędrówek zapraszamy na szlaki Beskidu Niskiego. Jeśli lubicie architekturę drewnianą możecie pozwiedzać cerkwie łemkowskie. Jedną z takich pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana znajdziecie w Krempnej.
Foto: własne