Krempna w Beskidzie Niskim

Krempna w Beskidzie Niskim

Krempna w Beskidzie Niskim – co warto wiedzieć?

Krempna w Beskidzie Niskim jest niewielką wsią gminną na terenie województwa podkarpackiego. Na stałe mieszka tu około 500 osób. Mimo to w porównaniu z innymi, jeszcze mniejszymi wioseczkami i całymi połaciami ziemi nie zamieszkałej przez nikogo jawi się niemalże jak centrum cywilizacji. Są tu bowiem (chyba) aż dwa sklepy, ośrodek zdrowia, apteka, szkoła i jeszcze jakieś dwie albo trzy inne instytucje. Okolice Beskidu Niskiego należą do najsłabiej zaludnionych terenów naszego kraju. Najbliższe miasto, które nazywa się Nowy Żmigród, jest położne około 15 kilometrów stąd i liczy niewiele więcej niż 1500 mieszkańców. Natomiast sprawy powiatowe załatwia się w Jaśle. W latach 1975 – 98 stolicą województwa tutejszej okolicy było Krosno.

Góry i Magurski Park Narodowy

Dla wielu turystów Krempna jest przede wszystkim bazą wypadową w góry (a raczej niewielkie wzniesienia) Beskidu Niskiego. Zwłaszcza do Magurskiego Parku Narodowego, którego dyrekcja, a także ciekawe muzeum znajduje się na terenie tej miejscowości. Prowadzą stąd szlaki: żółty – przez Przełęcz Hałbowską i Kotań do wsi Drukowa, a także zielony na przez Wysokie do Ożennej, albo (w drugą stronę) przez Kamień do Kątów.

Krótka historia Krempnej

Wieś została założona przez przemyskiego kasztelana Mikołaja Stadnickiego na początku piętnastego stulecia. W rękach tej rodziny była przez ponad dwa wieki. Później rządzili tu także między innymi Wiśniowieccy, Radziwiłłowie i jeszcze kilka innych mniej znanych rodów. Niestety nie zapisały się dobrze na kartach historii Krempnej wojska węgierskie. Przyczyniały się one do niszczenia wsi, a także wygnania rodowitych jej mieszkańców w latach 1457, 1657 i 1915.

Znana jest także na tych terenach wzajemna niechęć ludności polskiego i ukraińskiego pochodzenia, tym gorzej, że na początku 1939 roku tutejsi Ukraińcy, a także Łemkowie  sprzyjali hitlerowskim Niemcom. Wśród Polaków prężnie na tych terenach działali żołnierze AK, mocno prześladowani po roku 1944. Ostatni napad nacjonalistycznej ukraińskiej bandy UPA był tu odnotowany w roku 1946. W odwecie za sprzyjanie Niemcom na skutek akcji “Wisła” Łemkowie i Ukraińcy obowiązkowo zostali stąd wysiedleni.

Siedzibą gminy Krempna została w roku 1974.

Cmentarz wojenny w Krempnej

W Krempnej podobnie jak w wielu innych miejscowościach w okolicy znajduje się cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej. Autorem projektu był słowacki architekt Dusan Jurkowic. Najciekawszym jego elementem jest pomnik w kształcie dużego wieńca wspartego na sześciu kamiennych filarach. Spoczywają tu żołnierze polegli w bitwie nad Wisłoką zimą 1914 roku.

Krempna w Beskidzie Niskim – co warto tu zobaczyć?

Chociaż jest to niewielka ma sporo ciekawostek do zaliczenia. Między innymi wspomniane wyżej muzeum Magurskiego Parku narodowego. Prócz tego miłośników zabytków na pewno zainteresuje greckokatolicka cerkiew św. Kosmy i Damiana. Jest to jedna z około siedemdziesięciu cerkwi łemkowskich w Polsce. Nieco poza centrum wsi znajdziecie cmentarz wojenny ofiar pierwszej wojny światowej. W okolicy jest jeszcze takich bardzo wiele.

Na rzece Wisłoka powstał niewielki zalew, niestety kąpać się w nim nie wolno. Co najwyżej popływać kajakiem lub wodnym rowerkiem.

Foto: własne

Leave a Reply