Kościół oo Franciszkanów w Krośnie
Kościół oo Franciszkanów w Krośnie warto zobaczyć
Kościół oo Franciszkanów w Krośnie znajdziecie niedaleko Rynku. Nosi imię Najświętszej Maryi Panny. Jest gotycki murowany z cegły. Według przewodników uznawany za najstarszą świątynią w mieście, chociaż trudno się z tym zgodzić. Bowiem ze stojącej tu faktycznie w XIII stuleciu kaplicy zostały tylko dolne kamienne partie prezbiterium i zakrystii. Natomiast najstarszym zachowanym jest fara p.w. Trójcy Przenajświętszej. Ale zostawmy historyczne spory na boku.
Budynek zabytku, który tu opisujemy nie powstał od razu ale etapami, które sprawiły, że budowa trwała około 100 lat. Dokładniej od początku piętnastego do początku szesnastego stulecia. Najstarszymi elementami są tu trójboczne prezbiterium i zakrystia. Później pojawiały się po kolei coraz to nowe „części” świątyni czyli nawa główna, boczne kaplice i inne detale. Niestety w roku 1872 wybuchł pożar, który zniszczył prawie wszystko. Konieczna była odbudowa i restauracja. W latach 1899 – 1904 podjęli się jej architekt Tadeusz Stryjeński i inżynier Wiktor Sikorski. Natomiast następny gruntowny remont odbył się w drugiej połowie dwudziestego stulecia.
Architektura i wystrój świątyni
Kościół jest duży trójnawowy. Na środku głównej fasady ponad wejściem zobaczycie duże gotyckie okno. Przy połączeniu tejże fasady z dwuspadowym dachem zwróćcie uwagę na krenelaż czyli jakby ozdobne „zęby”.
Świątynia nie ma wieży, a jedynie sygnaturkę na dachu. Uwagę przyciąga stojąca osobno niezbyt wysoka dzwonnica. W środku unosi się nad głowami wiernych sklepienie gwiaździste i krzyżowo – żebrowe nad nawami, a kolebkowe z lunetami nad prezbiterium. Najsłynniejszą ozdobą ołtarza jest obraz Maryjny nazywany Krośnieńską Panią albo też Matką Bożą Murkową. Nazwa ta pochodzi stąd, że długi czas był on we wnęce w murze. Wizerunek ten koronowali kardynał Stanisław Dziwisz i arcybiskup Józef Michalik w roku 2010.
Polichromia w prezbiterium powstała na początku XX wieku. Ołtarze, stalle i konfesjonały są neogotyckie.
W świątyni znajduje się kilka renesansowych i barokowych nagrobków. Najcenniejszy z nich – nagrobek wojewody Jana Kamienieckiego stworzył włoski rzeźbiarz Jan Maria Padovano.
Kaplica Oświęcimów
Wspomnimy też kaplicę ufundowaną przez szlachcica dyplomatę Stanisława Oświęcima w połowie siedemnastego stulecia. Projektował ją mediolański architekt Vincenzo Petroni, a wnętrze bogato ozdobił Jan Baptysta Falconi. Znajdują się tu nagrobki Stanisława i Anny Oświęcimów. Według legendy byli w sobie bardzo zakochani, a ponieważ łączyło ich pokrewieństwo (przyrodni brat i siostra) Stanisław udał się do Rzymu do papieża po dyspensę na ślub. Niestety zanim wrócił jego ukochana umarła. Ponieważ żadne pisane źródła nie potwierdzają tej historii nie ma pewności czy jest ona prawdziwa.
Co jeszcze warto zobaczyć w Krośnie?
Polecamy w mieście odwiedzić między innymi wspomnianą wyżej farę czyli kościół Trójcy Przenajświętszej, Muzeum Podkarpackie i Centrum Dziedzictwa Szkła.
Foto: własne