Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie – wyjątkowe miejsce

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie zaprasza na fascynującą opowieść o historii szklanej wytwórczości, a także na poznanie pięknych szklanych obiektów – szkła użytkowego i artystycznego. Zobaczycie tu pokazy formowania szkła, jego zdobienia,  wystawy stałe i czasowe. Składają się one na bogatą ofertę, z której warto skorzystać. W propozycjach znajdziecie też warsztaty dla turystów.

Co my tu mamy?

Do głównych atrakcji placówki należą efektowne, odbywające się na oczach publiczności pokazy produkcji i zdobienia szkła. Zespół hutników pracuje przy piecu wybierając porcje gorącego szkła i formując ręcznie przedmioty – figurki, kwiaty, wazony, patery, itp. Zobaczycie też pracę dekoratorów, którzy posługują się różnymi metodami i technikami. Przy warsztacie witrażowym poznacie stare i nowe techniki tworzenia przeszkleń. Wyjątkowe zainteresowanie budzi obserwacja ręcznego formowania na palniku. Jeżeli zechcecie sami własnoręcznie spróbujecie jak to się robi.

Wystawa w piwnicach

W piwnicach przedprożnych znajduje się ekspozycja najcenniejszych dzieł szklanej sztuki. Wykonali je artyści związani z Krosnem lub pochodzących z niego. Między innymi Stanisław, Paweł oraz Stanisław Jan Borowscy, Jerzy i Mateusz Maraj , Henryk i Rafał Rysz i wielu innych. W tej części znajduje się również sala „Szkło w fizyce”, w której poznacie jak działają szklane rekwizyty, np. soczewki, kalejdoskop, światłowody. W piwnicach zobaczycie również przykłady szkła wyprodukowanego dla światowych marek, takich jak weneckie Murano, w którym początki przemysłu szklarskiego datuje się nawet na koniec XIII wieku.

Szklane ekspozycje

Podczas wszystkich etapów zwiedzania towarzyszą nam ekspozycje szklanych wyrobów. Są to dzieła historyczne i współczesne, a wśród nich szkła użytkowe, dekoracyjno-użytkowe i unikaty – czyli jednostkowe, artystyczne artefakty.

Kilka razy w roku powstają wystawy czasowe. Prezentuje się na nich to, co w temacie szkła najpiękniejsze, najciekawsze polskich i światowych wytwórni oraz warsztatów. Między innymi dzieła międzynarodowej sławy twórców, obiekty historyczne czy unikatowe kolekcje. To jest także okazja poznania niebywałych możliwości, jakie daje ta trudna, wymagająca i krucha materia.

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie – Warsztaty i zajęcia

Dodatkowych wrażeń dostarczy Wam uczestnictwo w warsztatach. Organizuje się je przede wszystkim  dla grup szkolnych i przedszkolnych. Ale Istnieje także możliwość przygotowania podobnych zajęć dla grup osób dorosłych oraz dla klienta indywidualnego. Wszelkich informacji udziela Recepcja Centrum Dziedzictwa Szkła.

Informacje praktyczne

Na turystów czeka też sklep firmowy, z pamiątkami, biżuterią, szkłem dekoracyjnym i użytkowym. Natomiast dokładne informacje praktyczne na temat godzin otwarcia, cennika biletów itp znajdziecie na stronie: www.miastoszkla.pl oraz telefonicznie, w godzinach otwarcia tel. 134440031

Co w pobliżu?

W Krośnie polecamy także Rynek, muzea, zwłaszcza Muzeum Podkarpackie i piękne kościoły na czele z farą św. Trójcy i kościołem franciszkańskim. Zachęcamy też na wycieczkę do Jasła, Dukli, Krempnej i skansenu w Bóbrce.

Informacje i foto od Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

 

 

Dodaj komentarz