Jasło i Dukla na Podkarpaciu

Jasło i Dukla na Podkarpaciu

Jasło i Dukla – miasta z prawie siedemsetletnią historią

Jasło i Dukla leżą na Podkarpaciu w pobliżu Beskidu Niskiego. Historycznie obydwa te miasta należały jednak do tak zwanej ziemi krakowskiej, a więc mają też wiele wspólnego z Małopolską. Większe z nich czyli Jasło liczy około 35 tysięcy mieszkańców. Prawa miejskie uzyskało w roku 1365 za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Natomiast Dukla jest blisko piętnastokrotnie mniejsza (około 2 tysiące obywateli) i młodsza o 15 lat. W latach 1975 – 98 miastem wojewódzkim tych terenów było Krosno. Na pobieżne zwiedzenie obu tych miejscowości wystarczy jedno popołudnie.

Co warto wiedzieć o Jaśle?

Jest to miasto powiatowe. Łączą się tu rzeki Wisłoka, Ropa i Jasiołka. Ma prawie 47 kilometrów kwadratowych powierzchni, a patronem jest święty Antoni z Padwy. Jasło wielokrotnie ucierpiało w zniszczeniach wojennych a to od Szwedów, a to od wojsk siedmiogrodzkich Jerzego Rakoczego, a to od Ruskich i Bóg wie jeszcze od kogo. Mieszkańcy doznali też wiele terroru od wojsk hitlerowskich w czasie II wojny światowej. Ze strony polskiej działały tu prężne jednostki AK, której żołnierze między innymi w roku 1943 uwolnili 120 więźniów z rąk niemieckich strażników. W roku 2010 powódź spustoszyła znaczną część Jasła, a mieszkańcy musieli się ewakuować.

Spośród tutejszych zabytków na uwagę zasługuje między innymi najstarszy kościół w mieście czyli kolegiata Wniebowzięcia N.M.P. a także kościół św. Stanisława Biskupa. Jest Rynek otoczony zabytkowymi kamienicami oraz Muzeum Regionalne.

Niedaleko stąd w Trzcinicy znajduje się jedno z najstarszych w Polsce grodzisk. Otwarty został w tym miejscu skansen archeologiczny o nazwie “Karpacka Troja”. To jeden z oddziałów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Co warto wiedzieć o Dukli?

Dukla, chociaż dużo mniejsza ma naszym zdaniem ciekawsze atrakcje do oglądania. Między innymi zamek (niektóre źródła podają też pałac), a w nim Muzeum Historyczne. Warto zobaczyć niewielki ale ładny Rynek z renesansowym ratuszem. Z Dukli pochodził święty Jan, którego sanktuarium warto nawiedzić w tutejszym kościele bernardynów. Jak ktoś lubi oglądać kościoły to polecamy także rokokową parafialną świątynię św. Marii Magdaleny.

Prowadzi stąd kilka szlaków turystycznych między innymi zielony przez Bóbrkę i Żarnowiec do Krosna, a także żółty przez zbocza Chyrowej dalej do czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego.

W przeszłości Dukla leżała na szlaku handlowym z Polski do Węgier.

Foto: własne

Leave a Reply