Drewniany kościół w Busku - Zdroju

Drewniany kościół w Busku - Zdroju

Drewniany kościół w Busku – Zdroju pod wezwaniem św. Leonarda

Niewielki drewniany kościół w Busku – Zdroju to jeden z wielu na trasie Szlaku Architektury Drewnianej województwa świętokrzyskiego. Pochodzi z roku 1699 i jest najstarszym zabytkiem miasta, chociaż podobno już wcześniej w tym miejscu stała inna świątynia. Dzieło wykonał jakiś cieśla Walenty, którego nazwiska jednak nie znamy. Natomiast ostatni większy remont kościoła odbył się całkiem niedawno bo w latach 1997 – 1998.

Architektura i wystrój

Budynek jest jednonawowy. Także orientowany o konstrukcji zrębowej. Powstał z modrzewia. Stoi na podmurówce. Od zachodu ma niewielką kruchtę. Prezbiterium od nawy jest wyraźnie węższe zamknięte trójbocznie. Dwuspadowy dach (a raczej dwa dachy, bowiem kruchta zadaszona jest osobno) pokrywają deseczki gontu. Natomiast niewysoka arkadowa sygnaturka obłożona jest miedzianą blachą. Podobnie jak wiele innych świątyń w okolicy kościół św. Leonarda w Busku – Zdroju nie ma z prawdziwego zdarzenia wieży. Do prezbiterium przylega maleńka zakrystia. Warto spojrzeć na tęczową belkę z grupą ukrzyżowania, blaszany krucyfiks i na późnobarokową polichromię stropu nad prezbiterium. Ołtarz pochodzi także z czasów późnego baroku. Jedną z ciekawostek wśród wyposażenia jest figurka Maryi w formie lalki z ruchomymi rękami.

Wokół kościoła znajduje się cmentarz z zabytkowymi nagrobkami. W jednym z nich spoczywa Feliks Rzewuski – założyciel tutejszego uzdrowiska.

Zwiedzanie kościoła św. Leonarda w Busku, a co jeszcze w pobliżu?

Na co dzień kościół zastaniecie zamknięty. Nie odbywają się tu nabożeństwa (tylko wyjątkowo np. na śluby albo na odpust w listopadzie). Jednakże czasami w niektóre dni o wyznaczonych godzinach jest możliwość wejścia do środka razem z pracownikiem (lub pracownicą) parafii. Nam się to udało. Przy okazji zobaczyliśmy film video na temat historii zabytku i jego najciekawszych elementach. W sprawie zwiedzania warto zawczasu zasięgnąć informacji na parafii, abyście nie przyjeżdżali nadaremnie.

W Busku koniecznie trzeba się wybrać do pięknego Parku Zdrojowego. Stoi tam między innymi ciekawa kaplica świętej Anny. Natomiast niedaleko opisywanego tu kościółka św. Leonarda znajdziecie dużą ładną świątynię Niepokalanego Poczęcia N.M.P.

Foto: własne

Dodaj komentarz