Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach

Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach

Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach – nowoczesne i ciekawe

Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach jest najnowszym oddziałem tutejszego Muzeum Narodowego. W swojej działalności wykorzystuje różnorodne narzędzia: multimedialną wystawę stałą, wystawy czasowe, spotkania i wykłady. Ma też bogatą ofertą warsztatów i zajęć edukacyjnych, koncerty, pokazy filmowe etc.

Idea powołania nowatorskiego, narracyjnego oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach powstała w 2009 roku z inicjatywy dyrektora dr. hab. Roberta Kotowskiego. Natomiast siedziba znajduje się w centrum miasta. Dokładniej na Rynku, czyli w miejscu, w którym dialog i wszelkiego rodzaju dysputy prowadzone są niemal z definicji.

Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach – stałe ekspozycje

Celem stałej ekspozycji Muzeum Dialogu Kultur jest przybliżanie różnorodności kulturowej. Również uświadamianie o możliwości integracji społecznej poprzez przywoływanie przykładów dialogu międzykulturowego. Budowa społeczeństwa otwartego na prawa człowieka, a także chęć wypracowania w odbiorcach postaw szacunku wobec subiektywnie rozumianej inności. Rolą Muzeum jest edukacja mająca na celu wieloaspektowe, wolne od stereotypów i uprzedzeń przedstawianie różnych kultur.

Oprócz tego znalazło się miejsce opowiadające o pradziejach i wczesnym średniowieczu Ponidzia i Wiślicy. Jest to wystawa archeologiczna otwarta we wrześniu 2017 roku. Prezentuje eksponaty od mezolitu po wczesne średniowiecze na obszarze obejmującym region Ponidzia, którego jednym z najbardziej interesujących miejsc jest Wiślica z przepięknym dużym kościołem, Domem Długosza i Muzeum Archeologicznym.

Wystawa zatytułowana „Historia motoryzacji w miniaturze” skupia się na zaprezentowaniu najcenniejszych obiektów pochodzących ze zbioru podarowanego Muzeum Narodowemu w Kielcach przez Sławoja Franciszka Gwiazdowskiego (1927-2009), pioniera kolekcjonerstwa modeli pojazdów w Polsce.

Ponad 400 dzieł, dorobek blisko 60 artystów z regionu świętokrzyskiego obejmuje ekspozycja „Od sacrum do profanum – Malarstwo i rzeźba w sztuce ludowej” Składają się na nią rzeźby wykonane z drewna i gliny oraz obrazy malowane na płótnie, desce i papierze. Ich autorzy, to ludzie, którzy tworzyli z ogromnej potrzeby serca, często mimo braku zrozumienia i doskwierającej biedy.

Aktualne informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów znajdziecie na stronie: https://mnki.pl/mdk/

Co jeszcze polecamy?

W Kielcach warto zobaczyć jeszcze Muzeum Zabawek, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, Muzeum Lat Szkolnych S. Żeromskiego. Jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Kielcach jest też Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. A jeśli zainteresowała Was wystawa o historii motoryzacji polecamy w tym temacie ciekawe muzeum w Otrębusach.

Informacje & Foto: od Administracji Muzeum

 

 

Dodaj komentarz