Ogrody Biblijne w Muszynie

Ogrody Biblijne w Muszynie

Ogrody Biblijne w Muszynie – powtórka z lekcji katechezy

Ogrody Biblijne w Muszynie znajdują się obok tutejszego kościoła parafialnego pod wezwaniem świętego Józefa. To jest w zupełnie gdzieś indziej niż Ogrody Sensoryczne i Tematyczne, które opisujemy w innym artykule. Podobnie jak we wszystkich tego typu miejscach w doskonałej harmonii koegzystują tu obok siebie kwiaty, drzewa, krzewy, elementy małej architektury i ścieżki spacerowe. Całość zajmuje powierzchnię 1,2 hektara.

Co można tu zobaczyć?

Zobaczycie tutaj między innymi różne rośliny wymieniane na kartach Pisma Świętego. Zobaczycie także najbardziej znane wydarzenia Starego i Nowego Testamentu. Czekają na Was między innymi Arka Noego, góra Synaj, Arka Przymierza, świątynia Salomona w Jerozolimie, grota narodzenia w Betlejem, Ogród Oliwny, grób Jezusa i mnóstwo biblijnych postaci. Łącznie kilkadziesiąt scen. Niektóre prezentują się bardzo wyraźnie. Nawet ktoś kto czytał Pismo Święte dawno temu szybko przypomni sobie na co patrzy. Ale są też inne – bardzo symboliczne. W takich przypadkach wspomóżcie się stojącą obok tabliczką z opisem albo skorzystajcie z podpowiedzi przewodnika, aby zrozumieć o co tu chodzi.

Oprócz wydarzeń biblijnych odtworzone są też nieco krajobrazy Ziemi Świętej, tematy z nauczania proroków lub listów świętego Pawła Apostoła. Wszystko sprzyja zadumie, medytacji i oczywiście modlitwie. Ale chętnie zaglądają tu także osoby niewierzące i innych wyznań. Całość jest dziełem pomysłodawcy – księdza Pawła Stabacha i projektantki Zofii Włodarczyk.

Przewodniki wymieniają pięć części na jakie oficjalnie to miejsce się dzieli. Są to : Ogród Historii Zbawienia, Ogród Krajobrazów Biblijnych, Winnica Pańska i Nauka Proroków, Dziecięcy Ogród Biblijny i Ogród Zakochanych. Co ciekawe znajdziecie tu też źródło wody mineralnej „Maryja”.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Do Ogrodu Biblijnego wejdziecie bezpłatnie. Jest otwarty od maja do października codziennie oprócz poniedziałków.  Pierwsi goście przybyli tu w roku 2015. Wcześniej na terenie Polski powstały trzy inne tego typu ogrody.

Ponieważ jest to teren kościelny pamiętajcie o stosownym stroju. Nie wprowadzajcie też zwierząt. Po sąsiedzku jest duży parking, więc bez problemu zostawicie swój samochód. Jeżeli chcecie zwiedzać z przewodnikiem wcześniej umówcie się telefonicznie.

Dodaj komentarz