Kościół parafialny w Korbielowie

Kościół parafialny w Korbielowie

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej w Korbielowie jest niezbyt duży ale łatwy i warto chociaż na chwilę do niego wejść. Mimo, że nie ma tu znanych na cały kraj arcydzieł sztuki. Podobnie jak wieś należy do gminy Jeleśnia, tak też i tutejsza parafia jest częścią dekanatu Jeleśnia.

Dominikanie w Korbielowie

Kościół parafialny w Korbielowie znajduje się pod opieką dominikanów, którzy po sąsiedzku mają swój klasztor. Oni też odprawiają tu nabożeństwa i prowadzą dom rekolekcyjny. Ciekawostką jest fakt, że dominikanie są też po części administratorami i właścicielami stojącego obok świątyni Muzeum Motóra (wraz z prezesem tutejszej OSP i innymi mieszańcami miejscowości).

Kościół parafialny w Korbielowie – nie taki stary zabytek

Przez wiele lat mieszkańcy Korbielowa należeli do parafii świętego Wojciecha w Jeleśni. O pozwolenie na budowę świątyni starali się na początku XX wieku wraz z sąsiednią wioską Krzyżowa. Ostatecznie wskutek późniejszych niesnasek postanowili, że chcą mieć własny kościół i własną parafię.

W latach dwudziestych zamieszkał we wsi Korbielów wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego – dr Adam Matuszek. Jego schorowana żona (Jadwiga z Łabudzińskich) obiecała wzniesienie kościoła parafialnego w Korbielowie jeśli otrzyma Bożą łaskę i przeżyje skomplikowaną operację. Kiedy stan jej zdrowia szybko się poprawił doprowadziła do utworzenia w Korbielowie Komitetu Budowy Kościoła.

Kamień węgielny pod budowę został poświęcony w roku 1931. W latach 1931 – 1934 budowę nadzorował inż. arch. Jan Stobiecki.

Poświęcenie odbyło się 15 sierpnia 1934 roku. W sierpniu 1946 r., podczas wizytacji kanonicznej w Jeleśni, książę arcybiskup krakowski Adam Stefan Sapieha obiecał utworzyć w Korbielowie parafię.

Obraz Najświętszej Maryi Panny

W tutejszym kościele, w ołtarzu głównym najładniejszą ozdobą jest obraz Najświętszej Maryi Panny datowany na XVII wiek. Pierwotnie znajdował się on w kościele w Bohorodczanach niedaleko Lwowa. Podczas II wojny światowej znalazł się w Jarosławiu, natomiast do Korbielowa trafił w roku 1974.

Wizerunek cieszy się dużą popularnością wśród okolicznych górali, którzy na cześć Matki Bożej Królowej Aniołów w Korbielowie utworzyli modlitwę (pisownia nie zmieniona):

Matko Bosko Korbielowsko
Tyś Gażdziną na tej ziomi
Piykne wiyrchy patrzą na nos
Ty sie ciesys razom z niomi
Rozne łowiecki mo tu Twoje stado
Jedna Cie uciesy inno boleś zado
Musis wyposuchać i prośbow
i smutkow
Ło miłoś, ło zdrowie i ło wiocy dudkow.
Pytomy Cie nasa Ukochano Matko
Poziyroj co dziyj na to Twoje stadko
I nauc nasyk braci góroli
Coby ni mieli sercow ze skoli.

Dla parafian w Bohorodczanach na Ukrainie ufundowana została kopia wizerunku.

Msze święte dla parafian i turystów

Korbielów położony u stóp Beskidu Żywieckiego często odwiedzają turyści, którzy od wiosny do jesieni wędrują po szlakach. Natomiast zimą zjeżdżają się tu z całej Polski narciarze. W niedziele i święta mają oni możliwość korzystania tu z Mszy Świętej bez konieczności szukania świątyni w innych miejscowościach.

Oczywiście w dni powszednie nabożeństwa też się tutaj odbywają.

1 thoughts on “Kościół parafialny w Korbielowie

Dodaj komentarz