Atrakcje turystyczne w Bydgoszczy
Atrakcje turystyczne w Bydgoszczy – konkurencja dla Torunia
Bydgoszcz jest jednym z największych miast w Polsce. Od 2010 roku światowe portale turystyczne piszą, że jest też jednym z 10 najciekawszych celów podróży w naszym kraju. Wciąż jednak pozostaje w cieniu sławy znajdującego się w niedalekiej odległości Torunia. Bardzo niesłusznie, ponieważ Bydgoszcz zachwyca niepowtarzalną architekturą, licznymi atrakcjami i wyjątkowym klimatem. Kto choć raz miał możliwość pospacerować nad Brdą i podziwiać średniowieczne spichrze, ten z pewnością wróci tu jeszcze nie raz. Poznajmy najciekawsze atrakcje turystyczne Bydgoszczy.
Nowoczesne centrum miasta o średniowiecznej historii
Centrum Bydgoszczy wyznacza, tak jak w wielu polskich miastach, Rynek Starego Miasta. Rynek został utworzony w 1346 roku Niegdyś stanowił dla mieszkańców główne miejsce handlu. W XIX wieku większość budynków zostało przebudowanych i unowocześnionych. Dziś Rynek w Bydgoszczy otaczają kolorowe kamienicami, w których napotkacie liczne restauracje i kawiarnie. Na Rynku znajduje się również Centrum Informacji Turystycznej oraz dwie bardzo unikalne atrakcje.
Pierwszą z nich jest pojawiająca się w jednej z kamienic każdego dnia punktualnie o godzinie 13:13 i 21:13 postać znanego czarnoksiężnika – Twardowskiego. Pokazuje się w tajemniczych oparach dymu i w równie tajemniczy sposób znika. Drugą unikalną atrakcją jest przebiegający przez samo centrum miasta 18 południk długości geograficznej wschodniej! Z tej atrakcji narodził się pomysł na „czas Bydgoski”, który różni się od czasu urzędowego o 12 minut. Południk zaznaczony jest podświetlaną linią, więc z pewnością go nie przegapisz.
Zielone płuca Bydgoszczy
Wyspa Młyńska uchodzi za prawdziwe serce Bydgoszczy. Otacza ją główny nurt Brdy oraz jej odnoga Brda Młynówka. Wyspa Młyńska to miejsce pełne zieleni, zabytków i wygodnych miejsc do odpoczynku po całodziennym zwiedzaniu. Z jednej strony można podziwiać zabytki przypominające o przemysłowej historii miasta, a z drugiej nowoczesny budynek Opery Nova. Na Wyspie Spichrzów znajduje się kilka interesujących muzeów, między innymi Biały Spichlerz, w którym zobaczycie zbiory archeologiczne, czy Europejskie Centrum Pieniądza, gdzie wystawione są znalezione podczas remontu katedry złote monety i biżuteria.
Miejsce na romantyczną randkę
Wyspę Młyńską zamyka najbardziej urokliwe miejsce w całym mieście – tak zwana Wenecja Bydgoska. Nie bez przyczyny miejsce to zostało nazwane właśnie w ten sposób. Otoczona charakterystycznymi, starymi kamienicami wąska uliczka. Natomiast pod nią leniwie płynąca rzeka, przez którą można przejść drewnianym mostkiem z łatwością przywodzą na myśl włoską Wenecję. Wenecja Bydgoska to doskonałe miejsce do spacerowania, ale także do odpoczynku nad warzonym w Bydgoszczy piwem czy do zjedzenia kolacji w jednej z kilku znajdujących się tam restauracji.
Wodne atrakcje turystyczne w Bydgoszczy
Jak można się już domyślić, to rzeka wyznacza w Bydgoszczy rytm życia. Nic więc dziwnego, że Brda sama w sobie także stała się atrakcją turystyczną oferując przepływy tramwajem wodnym, czy jedną z wielu prywatnych łódek z przewodnikiem. Tramwaj wodny ma dwie linie – Słoneczną oraz Staromiejską. Chętnych na tę atrakcję nie brakuje, więc warto wcześniej zarezerwować bilety! Z perspektywy rzeki ujrzycie takie zabytki, jak Budynek Poczty Polskiej z XVIII wieku, Spichrze, Plac Teatralny z Operą i śluzę miejską. Rzeka posiada jeszcze jedną atrakcję, a mianowicie rzeźbę zawieszoną po samym jej środku. Rzeźba „Przechodzącego przez rzekę” symbolicznie łączy starą i nową część Bydgoszczy. Odsłonięta została w 2004 roku z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
„Herb” miasta Bydgoszczy
Symbolem Bydgoszczy są Spichrze nad Brdą. Niestety do dziś przetrwały jedynie trzy (prócz Białego Spichrzu, który znajduje się w innej części miasta). Są natomiast bardzo dobrze utrzymane. Miasto i jego mieszkańcy są tak bardzo przywiązani do architektury Spichrzy, że nowe budynki powstające w ich okolicy także muszą odpowiadać architektonicznie stylowi miasta. W ten sposób powstał modernistyczny budynek banku – szklany spichlerz, który robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Podczas spaceru po mieście nie da się go przegapić. Historycznie spichrze odgrywały ważną rolę w Bydgoszczy, która stanowiła jeden z głównych wodnych szlaków handlowych. Dziś odbywają się w nich wystawy Muzeum Okręgowego.
Dalej od Centrum
Jeśli znudzi Ci się, co jest niemal niemożliwe, zwiedzanie centrum Bydgoszczy warto byś udał się na wycieczkę po Wieży Ciśnień. Wieża Ciśnień została wybudowana w 1900 roku, a dziś pełni rolę Muzeum Wodociągów i punkt widokowy! Wieża udostępnia zwiedzającym taras na wysokości 38 metrów, z którego można podziwiać panoramę miasta.
Raj dla miłośników aktywnego zwiedzania
To jednak tylko mała część atrakcji, jaka czeka na Ciebie w Bydgoszczy. Będąc w mieście warto zajrzeć także do niepowtarzalnego Muzeum Mydła i Historii Brudu, Przystani Bydgoszcz, gdzie można wypożyczyć rowery wodne, Hali Targowej wzniesionej w 1904 roku, Młynów Rothera działających obecnie jako bydgoskie Centrum Nauki i Kultury z bogatą ofertą wydarzeń, czy na ulicę Długą wzdłuż której podziwiać można kamieniczki z XVIII i XIX wieku i zabytkowe tramwaje.
Atrakcje turystyczne w Bydgoszczy – praktyczne informacje
Bydgoszcz wyszła turystom naprzeciw i stworzyła Bydgoską Kartę Turystyczną, z którą zwiedzanie miasta staje się tańsze i łatwiejsze. BKT ma formę wygodnej aplikacji, w której wybiera się interesujący nas pakiet zwiedzania. Z BKT można bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej, wejść do najważniejszych muzeów w mieście za darmo (!), obejrzeć spektakl lub koncert w Dzielnicy Muzycznej i skorzystać z wielu zniżek do licznych restauracji i kawiarni.
Tekst & Foto: Patrycja Abramian – Tarcha